Filistin'den muhalif aktivistin öldürülmesine tepki: Defol Abbas!

Mahmud Abbas karşıtı söylemleriyle öne çıkan siyasi aktivist Nizar Benat’ın, Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçleri tarafından alıkonulup dövülerek öldürülmesine tepki gösteren yüzlerce Filistinli, işgal altındaki Batı Şeria’da öfke gösterisi düzenledi.

  • 02.08.2021, 18:22:03
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Filistin'den muhalif aktivistin öldürülmesine tepki: Defol Abbas!

Protesto gösterisi, Abbas’ın başbakanlık konutuna çok yakın bir mesafe düzenlendi. Benat’ın acımasızca katledilmesinden Filistin Yönetimi’ni sorumlu gören eylemciler, “İrhel Ya Abbas (Defol ey Abbas)” şeklinde sloganlar attı.

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentindeki el-Menara Meydanı'nda düzenlenen gösteride, Filistin bayrakları taşıyan protestocular, Benat’ın ölümünde parmağı olan katilleri bir an önce hukuk önünde hesap vermeye çağırdı.

Abbas yönetimi karşıtı söylemleriyle bilinen Benat'ın ölümünün kasıtlı ve planlı bir şekilde gerçekleştirildiğine dikkat çeken Filistinli göstericiler, bağımsız bir komisyon kurularak cinayetin araştırılmasını ve işin içinde olanların cezalandırılmasını talep etti.

Tepkilerin odağında yer alan Abbas’ın şu ana kadar konu hakkında açıklama yapmaması ise tartışmalara neden oldu.

Hamas, Nizar Benat'ın öldürülmesini şiddetle kınadı

Diğer taraftan Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), siyasi aktivist ve milletvekili adayı Nizar Benat’ın, Mahmud Abbas yönetimine bağlı güvenlik güçleri tarafından öldürülmesini şiddetle kınadı.

Hamas tarafından konu hakkında yapılan açıklamada, “Bu, önceden planlanmış ve organize edilmiş suikast suçu, Abbas yönetiminin ve güvenlik güçlerinin halkımıza, muhalif aktivistlere ve siyasi rakiplerine yönelik kötü niyetlerini ve davranışlarını yansıtıyor.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamasında Hamas, Benat'ın ailesine ve Filistin halkına başsağlığı dilerken, “Nizar Benat'ın kanı, kendilerini ve vicdanlarını halkımızın düşmanlarına satan suçluların ve katillerin peşine düşen bir lanet olarak kalacaktır.” dedi.

Aynı zamanda bir açıklama da Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’den geldi. Heniyye, “Bu suç, Filistin'deki tüm vatanseverlere, özgür insanlara, yolsuzlukla mücadele etmek isteyen ve direniş yaklaşımını destekleyen herkese yönelik bir saldırıdır.” ifadelerini kullandı

Benat’ın kanının dökülmesinde doğrudan veya dolaylı parmağı olan katillerin cezalandırılması için konuyu yakından takip edeceklerini ve sorumluların tespit edilmesinde gerekli adımları atacaklarını aktaran Heniyye, Nizar’ın, milletin, düşünce ve ifade hürriyetini savunmanın şehidi olduğunu kaydetti.

Nizar Benat’ın ailesi, Abbas ve İştiyye’yi sorumlu tutuyor

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas yönetimine bağlı güvenlik güçlerinin, işgal altındaki Batı Şeria’da alıkoyduğu ve sonrasında döverek öldürdüğü Nizar Benat’ın ailesi, muhalif aktivistin öldürülmesinden Abbas ve Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye’yi sorumlu tutuyor.

Aile tarafından yapılan açıklamada, Benat’ın güvenlik güçlerince öldürülmesi ve daha önceki tüm tutuklamalarından, Abbas yönetimi ve İştiyye’nin sorumlu tutulduğuna dikkat çekildi.

Nizar Benat Kimdir?

Filistinli bağımsız muhalif Nizar Benat, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas hükümetine bağlı Koruyucu Güvenlik Güçleri ve Filistin Genel İstihbarat Servisi’nden çok sayıda güvenlik görevlisi tarafından gözaltına alınmasından kısa bir süre sonra hayatını kaybetti.

Filistin Yönetimi’ne bağlı Koruyucu Güvenlik Güçleri’nin öldürdüğü Benat, mayıs ayında yapılması planlanan ama iptal edilen milletvekili seçimlerinde yarışmak üzere Eski Bakan Nasır el-Kudva ile Filistin direnişinin sembol isimlerinden Mervan el-Bergusi'nin ortak hazırladığı ‘Özgürlük ve Onur’ listesi başkan yardımcısı görevini yürütüyordu.

Sosyal medya hesaplarında yayınladığı videolu paylaşımlarında Filistin Yönetimi’nin yürüttüğü gayrimeşru politikaların yanı sıra yolsuzluklarını eleştiren Benat, daha önce de Filistin güvenlik güçleri tarafından birkaç kez tutuklanmıştı.

Palinfo