FBI'dan şaşırtan çağrı: Aile üyelerinizi ihbar edin

FBI ülke içi şiddeti azaltmak için yaptığı çağrıda Amerikalıların ebeveynlerinde şiddet gözlemlemeleri halinde paylaştıkları linkle ailelerini ihbar etmelerini istedi. FBI'ın bu çağrısı vatandaşlardan büyük tepki topladı

FBI'dan şaşırtan çağrı: Aile üyelerinizi ihbar edin

ABD Federal Soruşturma Bürosu, ülke içi şiddetle mücadele kapsamında, vatandaşlardan, şiddete yönelen aile üyelerini ve akranlarını ihbar etmelerini istedi.

ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, aile üyelerinin şiddete yönelimi gözlemlemede genellikle en iyi konumda olduğuna dikkat çekildi.

 

Ülke içi şiddetin engellenmesi için yardım talep edilen paylaşımda, şüpheli durumların nasıl izlenmesi ve rapor edilmesi gerektiğine dair bilgilerin bulunduğu bir kılavuzun linki verildi.Paylaşıma tepki yağdı

Paylaşıma tepki yağdı

FBI'ın söz konusu tweetine yanıt veren çok sayıda ABD vatandaşı, çağrıya tepki gösterdi.

FBI için, "ulusal utanç"; ihbar çağrısı için, "Arkadaşları ve aile üyelerini devlete bildirmek... Totaliter rejimlerde görüldüğü gibi" ifadelerinin kullanıldığı görüldü.

FBI nedir, görev kapsamı nelerdir?

26 Temmuz 1908 tarihinde 'Bureau of Investigation (BOI-Soruşturma Bürosu)' adıya kuruldu. Theodore Roosevelt'in başkanlığı döneminde Başsavcı Charles Bonaparte tarafından bu özel ve özerk proje hayata geçirildi.

Bazı Gizli Servis (USSS) gazilerinin de içinde bulunduğu 34 kişiden oluşan BOI'nin ilk şefi Stanley Finch'di.

FBI, federal hükumete bağlı başka bir kuruluşun hukuki veya idari kararla özel olarak vazifelendirdiği durumlar dışında federal yönetimi ilgilendiren her sahada soruşturma yürütmekle vazifelidir. 

Çalışmaları sırasında topladığı bilgilerden çıkan neticeleri Washington D.C.’deki ABD Adalet Bakanına, yardımcılarına ve federe yargı bölgelerinde vazifeli savcılara bildirir. 
 
400 üzerinde iletişim ofisi

50 yerel ofis, 56 uluslararası ofis ve 400'ün üzerinde iletişim ofisi ile tüm dünyaya yayılmış bir ağın sahibidir. Amerikan Güvenlik Sisteminde en üst noktayı oluşturan bu örgüt, Federal yasalarca belirlenmiş tüm suçların araştırmasını üstlenmektedir. FBI, devletlerin izinlerini alarak sınır ötesi operasyonlar yapma yetkisine sahiptir.

İnsan kaçırmadan banka soygununa kadar yüzden çok federal suçu koğuşturmakla görevli 8000'i aşkın görevlisinin bir bölümü merkezde görev yaparken geri kalanlar ülkenin her yanındaki eyaletlere dağılmıştır. 1908'de kurulan ve 1935'te şimdiki adını alan örgüt dünyanın en geniş parmak izi koleksiyonunu barındırmaktadır.

FBI'nın en önemli öncelikleri şunlardır:

  • Amerika Birleşik Devletleri'ni terörist saldırılara karşı korumak
  • Amerika Birleşik Devletleri'ni yabancı istihbarat operasyonlarına ve casusluğa karşı korumak
  • Amerika Birleşik Devletleri'ni siber saldırılara ve yüksek teknoloji suçlarına karşı korumak
  • Her düzeyde yolsuzlukla mücadele
  • Sivil hakları korumak
  • Uluslararası/ulusal suç örgütleri ve işletmeleriyle savaşmak
  • Büyük çaptaki şirket suçlarıyla mücadele
  • Önemli şiddet içeren suçlarla mücadele
  • Federal, eyalet, yerel ve uluslararası ortakları desteklemek
  • Yukarıda belirtilen görevlerin başarılı olmasını sağlamak için ileri teknolojiyi desteklemek

 

Ortadoguhaber.com, TRTHaber

Etiketler: ABD , ortadogu , FBI , orta doğu