Fas’tan İsrail’le ilişkilerde önemli adım

İsrail’le normalleşme anlaşması imzalayan ülkeler arasında yer alan Fas Dışişleri Bakanı Burita, Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesinin konferansına katılacak.

Fas’tan İsrail’le ilişkilerde önemli adım

İsrail’le normalleşme anlaşması imzalayan ülkeler kervanına katılan ülkeler arasında yer Fas, ilişkileri artırmak için önemli bir adım daha attı. Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita'nın, Washington'da Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesinin (AIPAC) düzenleyeceği bir konferansa katılacağı belirtildi.

Fas Dışişleri Bakanlığından adını vermek istemeyen bir kaynak yaptığı açıklamada, Burita'nın 6 Mayıs'ta düzenlenecek toplantıya katılacağını doğruladı.

AIPAC'ın Fas yönetimine yakınlığıyla bilinen "le360" adlı bir haber sitesine yaptığı açıklamada, ilk kez Fas Dışişleri Bakanı'yla bir diyalog gerçekleştirileceği ve bunun internet üzerinden yapılacağı kaydedildi.

İsrail'de sağcı kanada tartışmasız desteği ve 55 bin üyeye sahip olmasıyla tanınan AIPAC, ABD'de en güçlü lobilerin başında yer alıyor.

Mısır ve Ürdün'ün ardından 2020 yılında Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Fas ve Sudan da İsrail ile normalleşmeyi kabul eden ülkeler arasına katılmıştı.

Etiketler: İsrail normalleşme anlaşması , İsrail Fas ilişkileri , AIPAC