F-35 mi, Su-57 mi? Hangisi daha üstün?

ABD’nin F-35 ile Rusya’nın Su-57’si arasında yapılan kıyaslamada iki gelişmiş savaş uçağının üstün yönleri değerlendirildi.

  • 23.01.2021, 18:11:36
  • Güncelleme: 1 saniye önce
F-35 mi, Su-57 mi? Hangisi daha üstün?

The National Interest (NI), beşinci nesil savaş uçakları Su-57 ve F-35'in hava düellosundaki şanslarını değerlendirdi.

Mark Episkopos imzalı yazıda, F-35 ve Su-57 arasındaki olası "it dalaşının" sadece füze savunma sistemleri, gelişmiş radarlar ve çok sayıda destek uçaklarının geniş ölçekli kullanımı koşullarında meydana gelebileceği ifade edildi. İki pilotlu hava düellosunun 21. yüzyılın savaş gerçekleriyle çok az ilgisi olduğu kaydedildi.

İki uçağın üretilme amaçları farklı

Sputnik’te yer alan habere göre diğer eşit koşulların yanı sıra, F-35 pilotunun Su-57 ile karşılaşmamak için elinden geleni yapacağını belirten Episkopos'a göre, Rus savaş uçağı havada üstünlük sağlamak için geliştirilen ve bunun için gereken tüm teknik özelliklere sahip bir araçken Amerikan muadili öncelikle, hayati önem taşıyan hedefleri veya altyapıyı vurmak için düşmanın hava sahasına giren bir saldırı uçağı.

"F-35 hayalet özelliğini kullanacaktır"

Yazıda, "Büyük ihtimalle F-35, bu yapmacık, varsayımsal durumda, yaklaşmakta olan bir Su-57'den uzaklaşmaya çalışmak için bazı görünmezlik (stealth) özelliklerden doğan tüm üstünlüklerinden yararlanır" ifadelerine yer verildi.

"Bu iki uçağın it dalaşı NATO ve Rusya için felaket olur"

Su-57 ve F-35 arasındaki "it dalaşı" ihtimalinin çok zayıf olduğunu kaydeden Episkopos, böyle bir karşılaşmanın günümüz savaş gerçekliklerine uymamasının yanı sıra, aynı zamanda bu tür senaryonun "NATO ve Rusya arasında felakete yol açacak büyük bir savaş" anlamına geldiğini yazdı.