Eski Ukrayna Cumhurbaşkanı: Rusya ile müzakereler Polonya'da yapılabilir

Ukrayna'nın eski cumhurbaşkanı ve ihtilafın çözümü için Üçlü Temas Grubu'nda Ukrayna heyetinin başkanı Leonid Kravchuk, "Ukrayna Donbass'taki çatışmanın çözümüne ilişkin görüşmeler Beyaz Rusya'dan Polonya'ya alınabilir." dedi.

Eski Ukrayna Cumhurbaşkanı: Rusya ile müzakereler Polonya'da yapılabilir

Krawczuk, Ukrayna 24 televizyonuna verdiği demeçte, “Eski sosyalist ülkeleri hesaba katarsak, Polonya'yı işaret ederim. Bu durumda hiç şüphe kalmayacak. Polonya ile her zaman iyi ilişkilerimiz olmadı ama dostça geçirdiğimiz dönemler de oldu. Ayrıca, görüşmelerin eski sosyalist bloğun dışındaki bir ülkede yapılabileceğini de reddetmedi." dedi. 

Eski cumhurbaşkanı, "Bence Alexander Lukashenko’nun ağzından Ukrayna hakkında uygunsuz şeyler söyleyen Belarus gibi bir ülke değil, tarafsız bir demokratik ülke olmalı. Belarus, protestoları baskılayan, demokratik olmayan ve Rusya'nın hakimiyeti altında olan bir ülke." dedi.

Ancak Kravchuk'a göre Rusya, müzakerelerin yerinin değiştirilmesine karşı çıkacak. Kravchuk, "Ama başka seçenek yok, Minsk'i asla kabul etmeyeceğiz" diye vurguladı.

Daha önce, Ukrayna'nın geçici olarak işgal altındaki toprakların yeniden entegrasyonundan sorumlu başbakan yardımcısı Oleksii Reznikov, Belarus'a güvenmediği için üçlü grubun görüşmelerine yeni bir yer seçilmesi gerektiğini vurguladı. Reznikov,  ICTV'ye Ukrayna heyetinin müzakerelerin Minsk'te devam etmesi halinde katılmayacağını duyurdu.

Kovid-19 salgını başlamadan önce Donbas bölgesindeki durumu görüşmek içinBelarus’un başkentinde bir araya gelen üçlü temas grubu, Ukrayna, Rusya ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) temsilcilerinden oluşuyor.

Çeviri: Emirhan Kemendi

Etiketler: Rusya , Ukrayna , belarus , donbas