Esed rejimi, seçim öncesi 'sözde af' ilan etti

Suriye rejim medyası, Beşşar Esed’in dün çeşitli kabahatler veya "terörizm" eylemlerine suç ortaklığı yapmaktan mahkum olanlar dahil mahkumların serbest bırakılmasına izin veren bir kararname çıkardığını duyurdu.

Esed rejimi, seçim öncesi 'sözde af' ilan etti

Sözde genel af, ülkede on yıldır süren iç savaşının başlamasından bu yana yapılan ikinci seçimler olan 26 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden haftalar önce gerçekleşti.

The New Arab’da yer alan habere göre, seçimlerin özgür ya da adil olması beklenmiyor ve Esed'in 4’üncü dönemini geçireceği neredeyse kesin.

Esed rejiminin SANA haber ajansı, kararnameyi yayınladı ancak kaç mahkumun sözde aftan faydalanacağını belirtmedi.

İnsan hakları grupları, Suriye’de iç savaşın başladığı 2011'den bu yana Esad rejimi tarafından yaklaşık 100 bin kişinin gözaltına alındığını veya "zorla ortadan kaybedildiğini" ve birçok tutuklunun rejim hapishanelerinde işkence edilerek öldürüldüğünü tahmin ediyor.

Rejim sözde affı, kabahatler nedeniyle hüküm giymiş olanlar ve bazı küçük suçlamalarla karşı karşıya olanlar dahil, 2 Mayıs 2021'den önce işlenen suçlardan hüküm giymiş tutuklulara af çıkarılmasını öngörüyor.

Kararname, bir "terörist" eylemi gerçekleştirmek için "komplo" kurmak da dahil olmak üzere 2012’deki terör eylemiyle ilgili suçları içeriyor.

Esed rejimi ‘terörizm" ifadesini muhalifler ve rejim karşıtı aktivistler tarafından gerçekleştirilen eylemleri kapsayacak şekilde kullanıyor.

Ancak SANA'nın yayınladığı kararname metnine göre, ölüme yol açan "terörist" eylemlerden hüküm giymiş zanlılar aftan yararlanamayacak.

Kararnamaye göre uyuşturucu kaçakçıları, kaçakçılar ve vergi kaçakçılığı suçundan mahkum olanlar, belli koşullar altında, yani para cezası ödemeyi kabul etmeleri halinde aftan yararlanabilecekler.

Af kapsamına ayrıca, eğer ülkedeyse üç ay içinde, yurtdışında ise altı ay içinde teslim olan asker kaçakları da alındı.

Tedavi edilemez hastalığı olan 70 yaş üstü mahkumlar ve rehin aldıkları kişileri 10 gün içinde serbest bırakmayı kabul eden adam kaçıranlar da aftan yararlanmaya hak kazanacak.

Benzer aflar 2018 ve 2019'da duyuruldu ve açıklanan bu son affın, sevdiklerinin serbest bırakılması için kampanya yürüten tutukluların ailelerine umut vermesi pek olası görünmüyor.

2014 yılında, sadece rejim kontrolündeki bölgelerde yapılan tartışmalı seçimde yeniden seçilen Esed tarafından o dönem bir af daha çıkarılmıştı.

Suriye savaşı, 2011'de Esad rejiminin demokrasi yanlısı protestoların acımasızca bastırılmasıyla başladığından beri 500.000'den fazla insanı öldürdü ve milyonları yerinden etti.

Demokrasi yanlısı protestoların acımasızca bastırılmasıyla 2011'de başlayan Suriye iç savaşının başından bu yana Esed rejimi 500 binden fazla insanı öldürdü ve milyonlarca insanı yerinden etti.

Çeviri: Engin Dinç

Etiketler: Suriye , esed rejimi , Esed rejimi affı