Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (6)

"İsteseniz de istemeseniz de biz Kanal İstanbul'a başlıyoruz, yapacağız ve milletimizin emrine amade edeceğiz"

Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (6)

AA - TBMM (AA) - Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin en büyük ve en stratejik altyapı projesi olan Kanal İstanbul ile ilgili hazırlıkları büyük ölçüde tamamladıklarını belirterek, "İsteseniz de istemeseniz de biz Kanal İstanbul'a başlıyoruz, yapacağız ve milletimizin emrine amade edeceğiz." dedi.

Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 81 ilinin her köşesinde hayata geçirdikleri eserlerle, hizmetlerle, tamamladıkları yatırımlarla, yapacakları projelerle milletin huzurunda olduklarını söyledi.

Tarihin, eseri olanları eserleriyle değerlendireceğini, eseri olmayanları ise yıllarca bu ülkenin, milletin vaktini, enerjisini, heyecanını heba ettiği için mahkum edeceğini kaydeden Erdoğan, millete bir müjde vermek istediğini belirtti.

"Türkiye'nin en büyük ve en stratejik altyapı projesi olan Kanal İstanbul ile ilgili hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık." diyen Erdoğan, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

"Projenin ÇED raporu, 56 kurum ve kuruluşun, 200'den fazla bilim insanının, medyanın ve vatandaşlarımızın katkılarıyla tamamlandı. Kanalın iki yakasında kurulacak toplam 500 bin nüfuslu şehir, aynı zamanda İstanbul'un depreme hazırlık sürecini de hızlandıracaktır. Bu proje, aynı zamanda İstanbul'a kazandırdığımız yeni havalimanı, köprü, otoyol, metro hatları gibi ulaşım ağlarıyla da bütünlük arz edecektir. Dünya ticaretinin yüzde 90'ının deniz yolu ile gerçekleştirilmesi, boğazlarımızın da en önemli deniz ticaret yollarından biri niteliğini taşıması, Kanal İstanbul Projesi'nin önemini artırıyor. Karadeniz'de, hem biz hem de kıyısı olan diğer ülkeler sürekli yeni ve büyük limanlar yapıyor. Bu durum, boğazlardaki gemi trafiğinin gelecekte azalmak bir yana, daha da artacağına işaret ediyor."

Erdoğan, "Kim ki bu Kanal İstanbul projesine girer... Biz geliyoruz, geldiğimizde bütün bu müteahhitlerin ödemelerini vesaire ellerinden alırız ve kendilerini de kenara koyarız." şeklinde tehdidin de yapıldığını anımsatarak, "Böyle bir devletin devamlılığına inanmak, böyle bir şey olabilir mi? Bu, nasıl bir zihniyettir? Bu, nasıl bir çürümüşlüktür?" eleştirisini dile getirdi.

İstanbul Boğazı'ndan 1930'lu yıllarda 3 bin gemi geçerken, bugün bu rakamın 40 binin üzerinde olduğuna dikkati çeken Erdoğan, buna karşılık Panama Kanalı'ndan yılda 13 bin, Süveyş Kanalı'ndan 17 bin civarında gemi geçişinin gerçekleştiğini anlattı.

Diğer kanallardan elde edilen gelirleri telaffuz bile etmediğini vurgulayan Erdoğan, "Halbuki İstanbul Boğazı'nın emniyetli gemi geçiş kapasitesi 25 bindir. Yani şartları zorlayarak boğazlardaki gemi trafiğini yürütüyoruz. İnşa edeceğimiz 45 kilometre uzunluğa, 21 metre derinliğe, 275 metre taban genişliğine, en dar yerinde 360 metre su yüzeyi genişliğine sahip Kanal İstanbul, bölge için yeni bir nefes borusu olacaktır. İsteseniz de istemeseniz de biz Kanal İstanbul'a başlıyoruz, yapacağız ve milletimizin emrine amade edeceğiz." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının bu bölümünde, Kanal İstanbul Projesi'ni ve önemini anlatan bir videoyu izletti.

Videonun ardından Erdoğan, "İnşallah bu önemli projenin, etaplar halinde yapılacak ihalesine çok yakında çıkıyor, yaz aylarında da temelini atıyoruz. Epeyce bir gecikmeyle de olsa inşasına başlayacağımız Kanal İstanbul'un, şimdiden ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Projenin bugünkü aşamasına gelmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum." diyerek, konuşmasını tamamladı.

- CHP'li Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder, AK Parti'ye katıldı

Erdoğan'ın konuşmasının ardından AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı, 4 dönem CHP Merkez İlçe Başkanı, Eski CHP Çanakkale İl Başkanı Nejat Önder'i kürsüye davet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Önder'e, AK Parti rozetini taktı.

(Bitti)