Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu: (2)

"(Kovid-19 tedbirleri) Amacımız ülkemizi ramazan ayında genel olarak dinlendirerek bayram sonrasındaki güzel günler için hazırlamaktır"

Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu: (2)

AA - ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kovid-19 tedbirlerine ilişkin, "Amacımız ülkemizi ramazan ayında genel olarak dinlendirerek bayram sonrasındaki güzel günler için hazırlamaktır." dedi.

Erdoğan, parti genel merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, turizm sektöründe ülke potansiyelinin çok büyük olduğunu, hazırlıkların tamamlandığını belirtti. Sadece salgının Türkiye ile dünyada, insan hareketliliklerine uygun bir zemin oluşturmasını beklediklerini ifade eden Erdoğan, aynı şekilde salgın tedbirlerinden etkilenen yeme içme sektöründekiler başta olmak üzere tüm esnafın sıkıntılarını bildiklerini ve bunu özellikle ortadan kaldırmak için gayret gösterdiklerini söyledi.

- "En önemlisi kendi vatandaşımızın sağlığıdır"

Erdoğan, salgın tehdit olmaktan çıktığında normalleşme adımlarını hemen başlatırken, tehdit yeniden arttığında mecburen sıkılaştırmaya yöneldiklerini ifade etti.

"Amacımız, ülkemizi ramazan ayında genel olarak dinlendirerek bayram sonrasındaki güzel günler için hazırlamaktır." diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Türkiye'nin tek başına salgın tedbirlerini gevşetmesi, hatta tek başına salgını tümüyle yenmesi önemli değildir. Asıl olan, yakın insani ve ticari ilişki içinde olduğumuz coğrafyalar başta olmak üzere dünyadaki genel iyileşmenin gerisinde kalmamak, hatta mümkünse önünde gitmektir. Bugün Avrupa ülkelerinin hemen tamamı, Türkiye'den daha ağır kapatma tedbirleri uyguluyor. Üstelik bu ülkelerin sağlık sistemleri de tam anlamıyla felç durumdadır. Şayet biz ramazan ayındaki tedbirlerimizle vaka sayılarını birkaç binli rakamlara düşürebilirsek mayısla birlikte başlayacağı anlaşılan turizm sezonu ve bunun içeride yol açacağı ticari hareketliliği yakalayabiliriz.

Aksi takdirde sadece turizmde bir sezonu daha kaçırmakla kalmayacak, yurt dışına yapılacak iş ve aile ziyaretleri de dahil olmak üzere pek çok alanda ciddi sıkıntılar yaşayacağız. Tabii, en önemlisi de kendi vatandaşımızın sağlığıdır. Tek bir insanımızın bile bu meşhum hastalık sebebiyle acı çekmesine, hele hele hayatını kaybetmesine gönlümüz razı gelmez. Ramazan ayının manevi ikliminde tuttuğumuz oruçlar, kıldığımız namazlar ve diğer ibadetlerimiz ruhumuzu zenginleştirirken tedbirlere riayet ederek salgının boynunu da Allah'ın izniyle kıracağız."

- "Türkiye'nin en önemli sorunu muhalefetin duruşundaki bozukluktur"

Herkesin aynı Türkiye gemisinde bulunduğunu, kazançların ve kayıpların ortak olduğunu dile getiren Erdoğan, "Salgın sebebiyle yaşadığımız sıkıntıları daha sonraki kazançlarımızın kefareti kabul ederek sabredeceğiz. 'Sabreden zafere ulaşır' diyerek her birimiz kendi alanımızda üzerimize düşenleri yerine getireceğiz." ifadelerini kullandı.

Hep söylediğimiz gibi Türkiye terörün de ekonominin de uluslararası mücadelelerin de üstesinden Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle gelecektir." diyen Erdoğan, Türkiye'nin en önemli sorununun muhalefetin zihniyetinde, dilinde, duruşundaki bozukluk olduğunu söyledi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"CHP'nin başındaki zatın durumu, bu çarpıklığın en somut örneğidir. Söylediği şeylerin yarısı yalan, yarısı yanlış olduğu halde sanki atomu parçalamanın formülünü bulmuş edasıyla sürekli konuşuyor. Bir yalanı söylüyor, ilgili birimlerimizce gereken cevabı verildiği halde yüzü kızarmadan hemen bir sonrakine geçiyor. Bir iftirayı atıyor, bilgileri ve belgeleriyle doğrusu ortaya konduğu halde ertesi gün arsızca aynı iftirayı tekrarlamayı sürdürüyor. Yanlış bir şey söylüyor, pek çok kanaldan düzeltildiği halde hiç aldırmadan aynı yanlışı tekrar tekrar ifade ediyor. Karşımızda, öylesine şekilsiz bir malzeme var ki neresini düzelteceğimizi biz de şaşırıyoruz. Tek bir konuşmasında, 40 yalanı, iftirayı, yanlışı aynı anda söyleme başarısını gösteren bu zat son dönemde bol keseden vaatler sıralamaya da başladı. Elbette vaatlerine bir dediğimiz yok. Siyasetçi, biz hariç vadeder, milleti ikna edebilirse bunları hayata geçirmek için iş başına gelir. Şayet, vaatlerini yerine getiremezse de sefil bir şekilde oradan ayrılır, Bay Kemal hariç. Ama sorun, bu zatın vaatlerinin dibinin delik olması."

- Emekli amirallerin bildirisi

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Türkiye'de 10 milyon işsiz var, ben bunu çözeceğim." dediğini anımsattı.

"İşsizliğe çare olarak söylediği projeye kargalar bile gülüyor." ifadesini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Türkiye'de bunca hastane niye yapılıyor, hani hastane mi veya hasta mı var?' diyor. Salgın başladığında 'Niye daha çok hastane yapmadınız?' diye yakamıza yapışmaya kalkıyor. 'Türkiye'de tarım sektörü ölüyor diye buğday ithal ediyorsunuz' diyor, bu buğdayların gıda sektörünün ihracatı için yapıldığı söylendiğinde de işi hemen sapa samana bağlıyor. 'Türkiye'de üretim bitti, çarklar durdu' diyor, ihracatçıların siparişlere yetişemediği, fabrikaların 3 vardiya çalıştığı söylendiğinde, 'Niye yeni fabrika yapılmıyor?' diyor. Biraz önce grup toplantımızda söyledim. '99 bin esnaf ticaret sicilinden silindi' diyor. Sicile yeni kaydedilen 365 bin esnafı hiç söylemiyor. Bu örnekler o kadar çok ki neresinden tutsanız elinizde kalıyor.

Hadi hepsini bir kenara bıraktık diyelim. Fırsatını her bulduğunda, teröristlerin, darbecilerin, vesayet güçlerinin savunuculuğuna soyunmasına ne diyeceğiz? İşte geçtiğimiz günlerde bir grup emekli amiralin, onun yanında emekli büyükelçilerin ve yine emekli milletvekillerinin, bunlar, hepsi CHP merkezlidir. Yayınladığı ve içinde açık darbe tehdidi olan malum bildiriye onlardan çok daha sıkı bir şekilde sarılıyor. Allah, kimseyi şaşırtmasın. İnsan bir defa şirazeden çıktı mı işte burada olduğu gibi kendini nerede bulacağı belli olmuyor."

Erdoğan, katılımcılardan illerine döndüklerinde, bugünkü AK Parti Grup Toplantısı'ndaki konuşmasında anlattığı gibi 19 yıllık çalışmaları bıkmadan, usanmadan her fırsatta millete anlatmalarını istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "CHP'nin başındaki zatın ve yanındaki çetenin, yalanlarını, çarpıtmalarını, iftiralarını, hezeyanlarını, terörist ve darbe seviciliklerini, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla, özellikle de muhalifiyle her vatandaşımıza biteviye anlatmanızı istirham ediyorum. Arazi, arazi, arazi. Durmak yok yola devam." diye konuştu.

(Bitti)