Dünyadaki her 3 Kovid-19 ölümünden 1'i Hindistan'da

Hindistan tarafından yapılan açıklamada dünya çapında her 3 Kovid-19 ölümünden 1'ini ülkede olduğunu söylendi.

Dünyadaki her 3 Kovid-19 ölümünden 1'i Hindistan'da

Hindistan, 7 günlük ortalama Kovid-19 vaka sayısını açıkladı. Yapılan bildiri ile Hindistan'daki Kovid-19 krizinin büyüklüğü gözler önüne serildi. 


Sağlık bakanlığına göre, Hindistan'ın günlük Kovid-19 vakaları 329 bin 942 artarken, ölümler 3 bin 876 arttı. Hindistan'ın toplam Kovid-19 vaka sayısı-22 milyon 99 milyonda olurken, toplam vefat sayısı 249 bin 992'ye yükseldi.

Hindistan, bildirilen günlük ortalama yeni ölüm sayısında başı çekiyor ve her gün dünya çapında bildirilen her üç ölümden birini oluşturuyor.

Yedi günlük ortalama yeni vakalar 390 bin 995 ile rekor seviyede.

Dünya Sağlık Örgütü, ülkede ilk kez tanımlanan Kovid-19 varyantının, küresel endişe veren bir varyant olarak sınıflandırıldı ve bazı ön çalışmaların da mutantın daha kolay yayıldığını gösterdiğini söyledi.

Ne tür testler kullanılıyor?


Hindistan'da genel olarak iki tip test yapılıyor.

En iyi test sayılan PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testleri yapılıyor ama bunların yeni varyantları hatta belirti göstermeyen hastaları tespit edemediğine ilişkin bilgiler geliyor.

Bazı eyaletlerde sağlık yetkilileri daha çok hızlı antijen testlerine ağırlık veriyor. Bunlar daha kolay yapılan ve hızlı netice alınan ama daha az güvenilir testler.

Delhi'de Nisan ayında yapılan testlerin yüzde 35'i hızlı antijen testiydi.

Hindistan Tıp Araştırmaları Konseyi vakaların hızlı yükselişiyle baş edebilmek için şimdi antijen testlerin daha yaygın olarak kullanılmasını tavsiye ediyor.

Konsey ayrıca seyahat edeceklerin PCR testi olması zorunluluğu konusundaki kuralları "laboratuvarların üzerindeki yükü azaltmak amacıyla" gevşetti.

Hindistan’da koronayla birlikte patlama yaptı: Kara mantar

Salgının en hızlı şekilde ilerlediği Hindistan'da koronavirüsle birlikte 'kara mantar' olarak da bilinen mukormikoz vakaları da arttı. Uzmanlar, gözün alınmasına kadar giden ölümcül enfeksiyonun, özellikle diyabet hastalarında koronavirüs tedavisinde kullanılan steroid ilaçlarla tetiklendiğini düşünüyor.

Koronavirüs dünya genelinde hızla can alırken, salgının son haftalarda en ağır vurduğu ülkelerin başında Hindistan geliyor. Yeni vaka sayıları günlerdir 300 binin altına düşmeyen, sağlık sistemi çöken ve tıbbi ekipman krizi yaşanan ülkede hastalar arasında başka bir tehlike daha baş gösterdi.

Koronavirüsle birlikte artış gösteren hastalık, ‘kara mantar’ olarak da bilinen mukormikoz. Mumbai’de üç hastanede görev yapan göz cerrahı Dr. Akshay Nair, son bir ayda 40 kara mantar vakasıyla karşı karşıya kaldığını söyledi. Dr. Nair bu rakamın çok yüksek olduğunu, son 2 yılda yalnızca 10 vaka gördüğünü aktardı.

11 hastanın gözü alındı

Business Insider’ın haberine göre, hastalık Covid-19’u atlatan kişilerde ortalama iki hafta sonra ortaya çıkıyor. Söz konusu kişilerin büyük çoğunluğu diyabeti olan hastalar. Enfeksiyonun vücuda yayılmaması için Dr. Nair’in hastalarından 11’inin gözü alındı. Hastalığın ölüm oranının yüzde 50 olduğu belirtiliyor.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinde sağlık sektörü vaka ve ölüm sayılarının artmasıyla birlikte durma noktasına geldi.

Steroid ilaçları tetikliyor

Dr. Nair, hastalığın tetiklenmesindeki ana faktörlerden birinin, corona virüsü tedavisinde kullanılan steroid ilaçlar olduğuna inandığını söyledi. Steroid ilaçların akciğer hasarını önleyerek durumu ağır hastalarda işe yaradığını belirten Dr. Nair, bağışıklık sistemini baskı altına aldığını ifade etti. Dr. Nair, “Diyabet vücut direncini aşağıya çekiyor, koronavirüs bunu şiddetlendiriyor, Covid-19’la mücadeleye yardım eden steroidler ise ateşe benzin dökmek gibi” dedi.

Hindistan’da diyabet hastalığı oranının çok yüksek ve kontrol altında tutmanın çok zor olduğunu belirten Manchester Üniversitesi’nden Prof. Dr. David Denning, “Başka ülkelerde de rapor edilen mukormikoz vakaları var. Bunlar arasında Birleşik Krallık, ABD, Fransa, Avusturya, Brezilya ve Meksika bulunuyor” diye konuştu.

 

ortadoguhaber.com

Etiketler: Hindistan , Koronavirüs , Kovid-19