Dibeybe, Hafter'i yeniden savaş çıkarmayı istemekle suçladı

Libya’da Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, yerel grupları kamu hizmetlerini ve elektriği kesintiye uğratarak yeniden savaş çıkarmaya çalışmakla suçladı. Kaynaklar, Dibeybe'nin açıklamalarıyla Halife Hafter ve ona bağlı milisleri kastteğini bildirdi. 

Dibeybe, Hafter'i yeniden savaş çıkarmayı istemekle suçladı

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre, Libya'da dün pek çok bölgede ani elektrik kesintileri yaşanması üzerine Başbakan Dibeybe, Genel Elektrik Şirketinde incelemelerde bulundu.

Başbakan, hükümetinin elektrik enerjisi sağlama, mali prosedürleri kolaylaştırma ve yeni sözleşmeler imzalama konusunda hiçbir çabadan kaçınmayacağını vurguladı.

Vatandaşları elektrik şebekesini korumaya çağıran Dibeybe, İçişleri Bakanına, kesintilerden etkilenen tüm bölgelerde konuyla ilgili bir soruşturma açılmasını emretti.

Dibeybe ayrıca, Doğu ve Batı Libya'daki elektrik şebekelerinin birbirine bağlanması çağrısında bulundu ve bunun ancak Sirte ve Misrata şehirleri arasındaki sahil yolunun açılmasıyla gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Ülkenin Genel Elektrik Şirketi, yaşanan bir patlama nedeniyle doğu ve batı bölgelerinin çoğunda iki gün üst üste elektrik kesintisi yaşandığını duyurmuştu.

Şirket, daha sonra yaptığı açıklamada elektrik santrallerin yüzde 90'ının tamir edildiğini duyurdu.

Trablus'taki Tajura şehrini ziyaret eden Dibeybe, "Savaşı kışkırtan, elektrik kesintilerine neden olan, benzin istasyonları dışındaki kuyruklarda sorun yaratan ve Libya'daki insanlarla iletişim kurmamızı engelleyenler Libya halkının düşmanıdır," diye konuştu.

"Savaş taciri" olarak tanımladığı bu kişilere karşı uyarılarda bulunan Dibeybe, birçoğunun servetini savaş nedeniyle elde ettiğini vurguladı.

Dibeybe, yurtdışı seyahatlerinin Libya’nın birliğini ve egemenliğini yeniden tesis etmeyi ve paralı askerleri sınır dışı etmeyi amaçladığını söyledi.

Bazı kaynaklar, Dibeybe’nin açıklamalarını Libya'nın doğusundaki Mareşal Halife Hafter ile yaşadığı ‘sessiz anlaşmazlığın’ tırmandığını gösterdiği yönünde yorumlar yaptı.

Dibeybe, "Libya'ya ait olan ve Libya topraklarında bulunan Sirte Havaalanına orada bulunan yabancı güçler nedeniyle erişemedik" dedi.

Dibeybe, bölgede konuşlanmış kuvvetlerin karayoluyla Sirte'ye girmelerini istediklerini, ancak kentteki yönetimin reddettiğini sözlerine ekledi.

Dibeybe, hükümetinin savaşan gruplar arasında yıllarca süren ayrışmayı sona erdirme konusunda ilerleme sağlamak için ülkenin doğusuna 26 Nisan'da yapılması planlanan ziyaretini erteledi.

Çeviri: Engin Dinç