Dera halkı, Hizbullah milislerine ait evleri yaktı

Suriye’nin güneyindeki Dera kentinde Karfa kasabası halkı, Lübnan Hizbullahı milislerine ait evleri yaktı. Evleri yakılan kişilerin geçmişte işledikleri suçlar nedeniyle, geçen Mart ayında Esed rejimi ile halkı arasındaki anlaşmanın ardından kasabadan göç etmek zorunda kaldığı belirtildi.

Dera halkı, Hizbullah milislerine ait evleri yaktı

Fırat Post sitesinde yer alan habere göre yerel kaynaklar, Karfa kasabası halkı, rejim muhaliflerinin evlerinin yakılmasına tepki olarak Lübnan Hizbullahı milisleri İbrahim İsmail El-Kayed ve Maan İsmail El-Kayed'in evlerinin yakıldığını bildirdi.

Kaynaklar, gerilimin Esed rejiminin, kasaba halkının ısrarlı taleplerine rağmen, 2013-2015 yılları arasında ortadan kaybolan kişilerle ilgili araştırma çağrılarına yanıt vermemesinden sonra gerçekleştiğini belirtti.

Lübnan Hizbullahı milisleri, Karfa kasabası halkı ve Esed rejimi arasındaki bir anlaşmadan sonra başkent Şam'ın güneyindeki Sahnaya'ya zorunlu göç etmek zorunda kalmıştı.

Sürgün kararı Hizbullah milislerinden İsmail Al-Kayed, Ahmed Al-Kayed, İbrahim Al-Kayed, Median Al-Kayed ve eski komutanı Maan İsmail Al-Kayed'in oğlu ile ailelerini içeriyordu.

Bu kişilerin geçmişte kasaba halkına karşı birçok ihlal gerçekleştirdiği, tutuklamalar ve suikastlara karıştıkları belirtildi.

Kasaba halkı ile Esed rejimi arasındaki anlaşma, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu ve ortadan kaybolan 80 kişiyle ilgili kişiler hakkında bir araştırma yapılmasını, aksi takdirde kaçırılmaları olaylarına iştirak eden herkes hakkında takibat başlatılmasını içeriyordu. Ancak Esed rejimi hala anlaşmanın şartlarını yerine getirmiş değil.

Etiketler: Suriye , Dera , Hizbullah , Esed rejimi