Darbeciler ülkenin dünya ile bağlantısını kesecek

Maynmar'da yapılan askeri darbe telekomünasyon şirketlerinin geleceğini tehlikeye atıyor.

Darbeciler ülkenin dünya ile bağlantısını kesecek

Myanmar ordusunun, şubatta yaptığı darbeye karşı protestoları sona erdirmek için telekom operatörlerine ağlarını kapatmalarını emrettiğinden beri, şirketlerin ülkedeki gelcekleri belirsizlik içinde.

On yıl önce askeri diktatörlükten çıktıktan sonra Güney Doğu Asya ülkesine yatırım yapan birkaç Batılı şirketten biri olan Telenor (TEL.OL) şirketi 783 milyon dolar zarar etti.

Myanmar'daki en büyük yabancı yatırımcılardan biri olan Norveç kontrolündeki firma, geçen yıl kazancının % 7'sine katkıda bulunan Myanmar pazarından çekilip çekilmeyeceğine karar verecek.

Telenor İcra Kurulu Başkanı Sigve Brekke, bu hafta Reuters'e verdiği demeçte, "Pek çok ikilemle karşı karşıyayız" diyerek, yüzlerce kişinin öldürüldüğü Myanmar'da şirketlerin durmak istemediği için ciddi telekomünasyon sorunları ile karşı karşıya kalınacağını  belirtti.

Brekke röportajında, ​​Telenor'un şimdilik kalmayı planladığını fakat geleceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

Telenor, darbeden önce demokrasiyi desteklediği için övgü toplasa da, aktivist gruplar, askerlerin ülkenin kontrolünü yeniden ele geçirmesinden bu yana şirketin ordu ile ticari bağlarını arttırması konusunda endişelerini dile getirdi.

 

ortadoguhaber.com