Sisi yönetimi, muhaliflerin pasaportlarını yenilemiyor

Yurtdışındaki Mısırlı muhalifler ve ailelerine yönelik baskılar devam ediyor. Mısır’da darbe ile iş başına gelen Sisi yönetimi, anayasa ve vatandaşlık haklarına aykırı olması, ülke içinde hukuki ve siyasi eleştirilerle karşılanmasına rağmen muhaliflerin pasaportlarını yenilemeyi reddediyorlar.

  • 04.02.2021, 11:44:22
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Sisi yönetimi, muhaliflerin pasaportlarını yenilemiyor

Mısır yargısı, muhalefetin yabancı ülkelerde bulunan Mısır konsoloslukları aracılığıyla pasaportlarını yenilemelerinin engellenmesi nedeniyle açtıkları davaları reddederek Sisi yönetimine paralel bir tavır aldı.

Mısır’da İdari Mahkeme, oyuncu Amr Waked'in pasaportunu yenilemek için açtığı benzer bir davayı geçtiğimiz Pazar günü reddetti.

Waked, dava başvurusunda İspanya'nın başkenti Madrid'deki Mısır konsolosluğunun herhangi bir neden göstermeksizin bir yıl boyunca pasaportunu yenilemeyi reddettiğini söyledi.

Waked, birkaç sanat eseri ile olan ilişkisi nedeniyle sürekli olarak Mısır dışında kalması gerektiğini ve ülke dışında ikamet ettiğini belirtti.

Önceki karara darbe

Karar, 2015'te verilen daha önceki bir karara karşı ortaya çıktı.

İdari Mahkeme, Mısırlı siyasetçi Eymen Nur'un Lübnan ve Türkiye'de bulunduğu sırada Mısır Dışişleri Bakanlığı'na karşı pasaportunu yenilemekle yükümlü olduğuna dair açtığı davayı kabul etti.

Mahkeme kararın temelini devletin, Mısırlıların yurtdışındaki çıkarlarını gözetmeye mecbur eden 54, 62, 88 ve 92. maddelere dayandırdı.

Ancak bu önemli karar geçen Haziran ayında Yüksek İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan itirazda, 1959 tarihli 97 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin pasaportlarla ilgili 11. maddesi “İçişleri Bakanı'nın önemli nedenlerden ötürü pasaport vermeyi veya yenilemeyi reddetmesi caizdir. Aynı zamanda pasaportu verdikten geri alma hakkına da sahiptir” ibaresine işaret ediyor.

Mısırlı muhalifler Arabi 21’e, yurtdışındaki Mısır konsolosluklarının, kendileri ve ailelerinin resmi evrakları, pasaportlarını yenilemeyi, kimlik belgelerini çıkarmayı, reddettiğini, lazım olan bu evrak ve belgelere olan ihtiyaçlarını istismar ettiğini açıkladı.

Mısırlı yargıç Muhammed Süleyman Arabi21’e, yurtdışındaki Mısırlıların kendi pasaportlarını almalarını engelleme kararını eleştirerek şunları söyledi:

“Öncelikle belirtmek gerekir ki, Mısır'daki yargı, tüm organlarıyla, darbeden sonra, tarihinde ilk defa bu kadar büyük sınavlara maruz kalmıştır. Bu çetin sınavın en belirgin sonucu, yargının siyasallaşması olgusudur. Bu olgu, vatandaşın onuru, hakları hatta devletin toprakları üzerindeki egemenliği pahasına, muhalifleri bastırma veya darbe gücünün kararlarını destekleme hükümlerinde ortaya çıktı.

Buradan yola çıkarsak pasaportların yenilenmesi talebinin reddi ile ilgili karar çok da şaşırtıcı değil. Halbuki pasaportla ilgili yasalar uyarınca her vatandaşın doğumundan itibaren pasaportunu almaya hakkı vardır. Fakat darbe rejimi anayasaya, kanunlara aldırış etmeden, muhaliflere karşı koymak için elinden geleni ardına koymuyor.”

Benzeri görülmemiş bir karar

Pasaport mağduru hukukçu, siyasi aktivist Heysem Ebu Halil, “Mısır rejiminin muhalifler ve ailelerine yaptığı, eşi benzeri görülmemiş bir uygulamadır. Zalim Beşşar Esed rejimi bile dünyadaki tüm Suriyelilerin pasaportlarını yeniliyor” dedi.

Ebu Halil, Arabi 21’e verdiği demeçte kararın ve yargı kararının amacını değerlendirerek, “Bu karar, yurtdışında yaşayan muhalif Mısırlılara karşı bir caydırma politikasıdır. Bir devletin yurtdışındaki binlerce aileye herhangi bir yasa veya anayasa gerekçesi olmaksızın uyguladığı siyasi şantaj türüdür.” dedi.

Ebu Halil, pasaportunu yenilemek isteyenlerin önce Mısır Konsolosluğu aracılığıyla Ulusal Güvenlikten güvenlik onayı almaları gerektiğini, tüm dünyada geçerli anayasanın güvence altına aldığı vatandaşlık haklarını ihlal ederek elbette hiçbir muhalife onay verilmediğini belirtti.

Muhalifler ve ailelerine verilen zararı değerlendiren Ebu Halil, “Bu uzlaşmadan etkilenen binlerce aile var. Sadece Türkiye'de değil, dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan muhalifler ve ‘vatansız’ hale gelen aileler için gerçek bir kriz” dedi.  

Yargının siyasallaşması

Eski Mısırlı parlamenter Azab Mustafa, “Mısırlı yetkililer, yurtdışındaki konsoloslukları aracılığıyla, bunu yasaklayan bir yasa bulunmamasına rağmen tüm yasaları ihlal ederek Mısırlı muhaliflere veya ailelerine yeni pasaportlar vermekten kaçınıyorlar.” dedi.

Azab Mustafa Arabi 21'e kararın amacının, muhaliflere zarar vermek ve onlara zulmettikten sonra dizginlemek olduğunu ifade etti.

Mustafa, Mısırlı muhaliflerin pasaportunun yenilenmediğine veya herhangi bir belge almasına izin verilmediğine işaret etti.

İdari Mahkeme tarafından verilen kararı şiddetle kınayan Mustafa, şunları söyledi:

“Mısır yargısı tüm organlarıyla, istediği her türlü yargı ve kararı verdirmek isteyen Sisi'nin ve sisteminin kontrolü altına girdi. Bu da bağımsız bir yargıdan çok uzak.”