Danimarka’da, “Kovid-19 pasaportu” programı başladı

Danimarka, dün bazı işletmelerin müşterilere yeniden açılmasını sağlayacak Kovid-19 pasaportu programını başlattığını açıkladı.

Danimarka’da, “Kovid-19 pasaportu” programı başladı

Danimarka, vatandaşların ülkedeki belirli işletmelere girebilmelerini sağlayan koronavirüs pasaportu programı 'Coronapas'i başlattı.  

Yetkililer, zaruri olmayan işletmelerin açılması için uygulamanın başladığını ve aşılanma verilerine göre kademeli olarak diğer işletmeleri de kapsayacağını ifade etti.

Coronapas’ı almak için kişilerin 2 doz aşılanmış olmaları, 12 hafta önce koronavirüs geçirmiş olmaları ya da son 72 saat içinde testlerinin negatif çıkmış olması gerektiği belirtildi.

Danimarka hükümeti programla ilgili hazırladığı açıklamada, “Koronapasaportu, bir vatandaşın aşılanmış olduğunu, daha önce enfekte olmuş (bağışıklık) veya son 72 saat içinde negatif test edilmiş olup olmadığına dair belgeyi gösterir” ifadelerini kullandı.

Program, hem mobil cihazlardan uygulama olarak kullanılacak hem de doküman şeklinde kullanılabilecek. Mayıs ayının sonunda, Coronapas uygulaması aşılama, test durumu ve bağışıklık hakkındaki çeşitli bilgileri tek bir kapsamlı çözümde bir araya getirecek. 

Etiketler: Kovid-19 , Danimarka