Dahlan’dan Filistin’de Kovid-19 aşısıyla seçim yatırımı

Muhammed Dahlan, İsrail’le normalleşme anlaşması imzalayan BAE’nin 20 bin doz Sputnik V aşısını Gazze’ye gönderdiğini duyurdu. Filistinliler ise “Neden BAE’ye teşekkür edelim? Onlar davamıza ihanet etti ve İsrail’le anlaştılar” diyerek BAE’ye tepki gösterdi.

Dahlan’dan Filistin’de Kovid-19 aşısıyla seçim yatırımı

Filistin seçimlerine katılarak başarı elde etmeye çalışan Muhammed Dahlan, BAE’nin Gazze’ye 20 bin doz Sputnik V aşısı göndermesini bir seçim yatırımı olarak duyurdu.  Bu amaçla Pazar günü, Rusya’nın koronavirüse karşı geliştirdiği “Sputnik V” aşısından yaklaşık 20 bin doz, BAE’den Filistin’deki Gazze bölgesine ulaştı. Aşıların, Mısır’dan Refah sınır kapısı kullanılarak Gazze’ye sevk edildiği belirtildi. Dahlan’ın Facebook’taki kişisel hesabından “Teslimat, kardeş BAE’den cömert bir teklif. Halkımıza daha fazlasını sunmak için her yolu deneme sözü veriyoruz.” ifadelerini kullanması da, aşı sevkiyatında hedefin seçimler olduğu değerlendirmesini güçlendirdi.

"Neden BAE’ye teşekkür edelim?"

İşgalci İsrail yönetimi, uluslararası baskıya rağmen Filistin kontrolü altındaki bölgelere aşı ulaşmasına geçit vermiyordu. Geçen Çarşamba günü İsrail’in onayından sonra Mahmud Abbas yönetimi Gazze’ye 2 bin doz Sputnik V aşısı göndermişti. Dahlan’ın Gazze’ye gönderdiği aşılar Filistin halkının tepkisiyle karşılaştı. Sosyal medyada yorumlarda bulunan Filistinliler, “Neden BAE’ye teşekkür edelim? Onlar davamıza ihanet etti ve İsrail’le anlaştılar” sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

Etiketler: Filistin , İsrail , BAE , muhammed dahlan , sputnik v aşısı