Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye açıklaması

Çin'in Ankara Büyükelçisi'nin Türkiye tarafından Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmasının ardından Pekin, Meral Akşener ve Mansur Yavaş’ın teröristleri ve ayrılıkçıları teşvik ettiği açıklamasında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye açıklaması

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Uygur Türkleriyle ilgili sosyal medya paylaşımları sonrasında Türkiye'yle Çin arasında patlak veren kriz sürüyor.

Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nin iki siyasetçiye tepki gösterip "Çin tarafı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır" açıklaması yapmasının ve Dışişleri Bakanlığı'nın bunun üzerine Liu Shaobin'i bakanlığa çağırmasının ardından, bu kez Pekin'den açıklama geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, 'Türkiye'de bazı kişilerin teröristleri ve Çin içinde ayrılıkçılığı teşvik ettiğini' savundu. Pekin'de günlük basın toplantısında konuşan Zhao, "Umarız Türkiye'de her kesimden insanlar, Çin'in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma yönündeki katı pozisyonunu doğru, mantıklı ve objektif bir biçimde görebilir" dedi.

Etiketler: Türkiye , Çin , Dışişleri Bakanlığı , Mansur Yavaş , Merak Akşener