Cezayir, Rusya'dan 14 adet SU-57 savaş uçağı alıyor

Cezayir'in 14 Rus Su-57 savaş uçağı satın almak için bir sözleşme imzaladığı ve Rusya dışındaki beşinci nesil gizli uçakların ilk müşterisi olduğu bildirildi.

Cezayir, Rusya'dan 14 adet SU-57 savaş uçağı alıyor

Rus haner ajansı Sputnik News’in aktardığı habere göre, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebüne hükümeti, Moskova'dan yaklaşık 2 milyar dolar tutarında 14 adet SU-57 savaş uçağı aldı. Rusya'nın teslimatlara 2025'ten itibaren başlaması bekleniyor.

Söz konusu haberde Cezayir'in, Rusya 12 ila 14 Su-57 savaş uçağını satın almak için aktif görüşmeleri sürdürdüklerini ve siparişin 24 savaş uçağına kadar çıkarılabileceği bildirildi.

Cezayir’in rakibi ve komşusu olan Fas’a, ABD’den 25 adet F-16 savaş uçağı satılmasını onaylamasından sonra, Cezayir de bu adıma karşılık olarak Rusya’dan Su-57 satın almaya karar verdi. Ayrıca ABD, Fas’ın mevcut 23 adet F-16’sınıın da 4.8 milyar dolar karşılığında modernize edilmesini sağlayacak.

Fas ve Cezayir arasında, son dönemdeki Batı Sahra meselesi de dâhil olmak üzere, çeşitli siyasi sorunlar nedeniyle gerilimli bir durum söz konusu.

Cezayir Hava Kuvvetleri şu anda birincil savaş uçağı olarak Su-30MKA ve MiG-29'u kullanırken, savunma ve önleme maksadıyla da Su-24 ve Mig-25 savaş uçaklarını envanterinde bulunduruyor. Ülke savunma gücünün yüzde 67’sini Rusya’dan sağlıyor.

2002’den beri geliştirmesi süren Su-57 savaş uçağı, ABD’nin F-35’lerine rakip olabilecek teknolojik sistemlerle donatılmış beşinci nesil bir avcı uçağı olarak, Rusya'nın silah ihracat endüstrisinin önemli bir parçası olarak kabul ediliyor.

Savunma analisti Ryan Bauer, “Rusya'nın uçağı satmaya yönelik devam eden çabalarına rağmen, tam gelişmiş ve tam üretime hazır bir Su-57'nin 2020'lerin sonlarından önce satışa sunulması pek olası değil.

Ayrıca Su-57 tamamen geliştirilebilse dahi, F-35’in sahip olduğu teknik donanıma ulaşabilmesi olası görülmüyor. Daha ziyadeF-35’in bir alt segmenti olan, modernize edilmiş dördüncü nesil ağır avcı bombardıman uçağı olan F-15EX'in özelliklerine denk olabilecek kapasitede kabul ediliyor.’’ dedi.

*Arabian Aerospace Haber Ajansında yayınlanan bu haber, aslına sadık kalınarak Hasan Nurhan Çelik adına, ortadoguhaber.com adına tercüme edilmiştir.

Etiketler: ABD , Fas , cezayir , rusya , SU-57