Cezayir Meclis Başkanı: BAE, Arap devrimini hedef alıyor

Cezayir Parlamentosu Başkanı Salah Goudjil, BAE’yi Arap devrimini hedef almakla suçladı.

Cezayir Meclis Başkanı: BAE, Arap devrimini hedef alıyor

Ülkenin en güçlü ikinci adamı konumundaki Goudjil, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Batı Sahra’nın başkenti Layun’da konsolosluk açma kararını eleştirdi.

Goudjil, Kovid-19’a yakalanan Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun hakkında yanıltıcı bir medya kampanyası yürütüldüğünü belirterek, Tebbun’un yakında görevine başlayacağını söyledi.

Middle East Monitor'de yer alan habere göre, Parlamento’daki finans konularının ve çocuk kaçırmayla ilgili konuların görüşüldüğü bir oturumda yaptığı konuşmada; "Cezayir'in çevresi siyasi dalgalanmalara tanık oluyor. Siyonist devletle son dönemde yaşanan normalleşme çılgınlığı en çok hangi ülkeleri hedef alıyor? Filistin halkı buradaki tek hedef değil. Aynı zamanda Arap devrimleri gerçek hedeftir." dedi.

Goudjil, BAE’nin Layun’da büyükelçilik açmasıyla ilgili olarak da, "BAE neden Layun’da bir konsolosluk açtı? Bu hareketin nedenleri hakkında soru sormalıyız.” ifadelerini kullandı.

Cezayirli politikacılar ve entelektüeller de BAE’nin Batı Sahra'nın en büyük şehri olan Layun’da büyükelçilik açan ilk Arap ülkesi olmasını eleştirdi. Karar, Cezayir'in İsrail’le normalleşme anlaşmasın imzalamasını reddetmesine karşılık olarak BAE’nin bir misilleme eylemi olarak değerlendirildi.

Etiketler: BAE , cezayir , batı sahra , abdülmecid tebbune