BAE Washington Büyükelçisi: BAE, F-35’leri alma konusunda kendinden emin

Joe Biden yönetimi, BAE'ye satışı kararlaştırılan F-35'le ilgili süreci yeniden gözden geçireceğini açıkladı. 

  • 02.02.2021, 16:17:59
  • Güncelleme: 1 saniye önce
BAE Washington Büyükelçisi: BAE, F-35’leri alma konusunda kendinden emin

BAE’nin Washington Büyükelçisi Yousef Al-Otaiba, "Joe Biden yönetiminin gerekli incelemeleri yapıp satış anlaşmasını gözden geçirdikten sonra F-35 jetlerinin BAE’ye satışına onay çıkacağına inandığını" söyledi.

Eski Başkan Donald Trump’ın görevinin son günlerinde BAE yaklaşık 23 milyar değerinde 50 adet F-35, 18 adet SİHA ve farklı savunma ekipmanlarını içeren bir anlaşma imzaladı.

TheNationalNews'de yer alan habere göre Büyükelçi Yousef Al-Otaiba, Pazartesi günü Washington Enstitüsü formunda yaptığı açıklamalarda, ‘’Her şeyi kitabına göre yaptık, incelemenin tamamlandığını görecekler ve anlaşma devam edecek.’’ diyerek incelemeleri 'formalite' olarak tanımladı.

Geçen ay bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Joe Biden yönetiminin bazı silah satışlarının yürürlüğe konmasını gözden geçirmek amacıyla geçici olarak duraklattığını söyledi.

Otaiba, incelemelerle birlikte her şeyin devam ettiğini ve her şeyin olması gerektiği gibi gerçekleşeceğine inandığını dile getirdi.

Otaiba, ‘’Eğer Orta Doğu’da daha az varlık sergileyecek ve daha az dahliniz olacaksa, aynı anda daha fazlasını yapması beklenen ortaklarınızdan araç ve gereçleri esirgeyemezsiniz.’’ dedi.

Çok amaçlı hayalet savaş uçağı olarak adlandırılan ve dikey kalkış yapabilen F-35, ABD’nin ‘’ortak saldırı uçağı’’ programından ortaya çıktı. Bu, ABD'li düşmanların geleneksel uçakları tespit etmek için giderek daha güçlü radar sistemleri kullandığı düşman bölgelerinde saldırı görevleri başlatma ihtiyacından kaynaklanan, küçük bir radar referansına sahip uçaklar üzerinde onlarca yıl süren araştırmalar sonrasında gerçekleşti.

F-35, güçlü bilgisayarlar kullanarak diğer uçak ve askeri sistemlerle ağ kurma yeteneği nedeniyle havacılık analistleri tarafından benzersiz olarak tanımlanıyor ve pilotlara savaş alanındaki gerçek zamanlı tehditlere karşı ayrıntılı bir bakış açısı sağlıyor.

Çeviri: Emirhan Kemendi