Bosna Hersek’in yeni Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt

Avusturyalı siyasetçi Valentin Inzko, Bosna Hersek Yüksek Temsilciliği görevini, Alman siyasetçi Christian Schmidt’e resmen devretti.

  • 03.08.2021, 10:48:02
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Bosna Hersek’in yeni Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt

Avusturyalı siyasetçi Valentin Inzko, Bosna Hersek Yüksek Temsilciliği görevini, Alman siyasetçi Christian Schmidt’e resmen devretti.

30 Temmuz Cuma günü Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya gelen Schmidt, 12 yıldır Bosna Hersek’te görev yapan Inzko’dan görevi devralarak resmi olarak vazifeye başladı.

Bosna Hersek’te savaşa son veren Dayton Barış Anlaşması sonrasında oluşturulan ve anlaşmanın uygulanmasını sağlama gayesi güden uluslararası bir mekanizma olan Barışı Uygulama Konseyi (PIC) üyesi devletlerin büyükelçileri tarafından bu göreve atanan Schmidt’in meşruiyeti, BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanmadığı gerekçesiyle Rusya ve Bosnalı Sırp siyasetçiler tarafından reddediliyor.  

Bir önceki Yüksek Temsilci Valentin Inzko’nun görev süresinin sonunda Srebrenitsa Soykırımı’nın inkarını suç sayan bir düzenlemeyi “Bonn yetkilerine” dayanarak yasalaştırması sonrasında siyasetin oldukça gergin olduğu bir dönemde vazifeyi devralan Schmidt’in ilk siyasi manevralarının ne olacağı merakla bekleniyor.

Schmidt’in yarın Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri ile bir araya gelmesi, 4 Ağustos’ta ise bir basın toplantısı tertiplemesi bekleniyor.

Bosna-Hersek Yüksek Temsilcilik Ofisi, siyasi yönlendirme yetkisini İslam İşbirliği Teşkilatı temsilcisi olarak Türkiye’nin de üyesi olduğu Barışı Uygulama Konseyi (PIC) Yönetim Kurulu'ndan alıyor. Yüksek Temsilci de PIC Yönetim Kurulu üyesi ülkelerin büyükelçileri tarafından atanıyor.

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi, Barışı Uygulama Konseyi’nin 1997 yılında Bonn’da aldığı kararlar ile belirlenen “Bonn yetkileri” çerçevesinde Dayton Barış Anlaşması’na uymayan siyasetçileri görevden alabiliyor. Aynı şekilde Bosna Hersek’teki kurumlar gerekli yasaları geçirmekte başarısız olduğunda tıpkı eski Yüksek Temsilci Inzko’nun soykırımın inkarına ilişkin yasa konusunda yaptığı gibi belirli kanuni düzenlemeleri "dayatma" yoluna giderek yasalaştırabiliyor.

  • Kaynak: Balkan News