Bölgede üs arayan ABD'den Afganistan'a yeniden saldırma senaryosu

ABD ordusu Afganistan'dan çekilmeye devam ederken, Pentagon'un savaşın parçaladığı ülkede, yeni hava saldırılarını haklı çıkaracak senaryolar düşündüğü bildiriliyor.
 

Bölgede üs arayan ABD'den Afganistan'a yeniden saldırma senaryosu

New York Times'ın üst düzey yetkililere dayandırdığı habere göre, başkent Kabil'i tehdit eden bir Taliban saldırısı durumunda, ABD ordusu savaş uçakları veya insansız hava araçlarıyla yanıt verme olasılığını değerlendiriyor.

Başkan Joe Biden, hava saldırıları da dahil olmak üzere ülkedeki ABD askeri operasyonlarını, eylül ayına kadar tamamen sona erdirme sözü verdi. Ancak, 'Amerikan çıkarlarına zarar verebilecek grupları' hedef alma hakkını saklı tuttu.

Görünüşe göre Pentogon, şimdilerde hava operasyonlarına devam edebileceği koşulları yeniden gözden geçiriyor.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, ABD'nin geri çekilmesinin Taliban'ı harekete geçirebileceğinden ve Kabil'in veya başka bir büyük şehrin düşmesine yol açabileceğinden endişe ederken, 'olağanüstü bir kriz' ve askeri bir yanıtı gerektirecek 'Amerikan ve müttefik büyükelçilik ve vatandaşlarının hedef alınabileceğine inanıyor.

Çekilme sonrası herhangi bir hava saldırısı, başkanın onayını gerektirecek ve ordu, Afgan güçleri ile Taliban arasında yaşanacak olası bir çatışma durumunda, bu tür saldırıları gerçekleştirmek için henüz yetki talep etmedi.

NYT'ye konuşan yetkililer, Pentagon yeşil ışık yaksa bile, ABD'nin geri çekilmesinin lojistiği daha karmaşık hale getireceği ve hava desteğini uzun süre sürdürmenin zor olacağını söylüyor.

ABD'nin Afganistan'daki tüm hava üslerini önümüzdeki aya kadar boşaltmasının planlandığı bildiriliyor. Bu da Taliban'a karşı herhangi bir hava saldırısının Basra Körfezi'ndeki üslerden düzenlenmesi gerektiği anlamına geliyor.

NYT, henüz bir karar verilmemesine rağmen, Biden yönetiminin terörle mücadeleyi yorumlamada 'esneklik' gösterdiğini söyledi.

Yetkililere göre, yalnızca Taliban üyelerini hedef alan asıl planın ötesine geçerek, Afganistan'daki ABD hava saldırılarını neyin haklı çıkaracağı konusunda büyüyen bir tartışma var.

Afgan yetkililer NYT'ye Amerikalı meslektaşları tarafından ABD'nin "büyük şehirlerin herhangi bir şekilde ele geçirilmesini durdurmak" için müdahale edeceği konusunda bilgilendirildiklerini söyledi .

CIA çevre ülkelerden üs arıyor

ABD'nin Afganistan'dan geri çekilmesinin hızlanması CIA'i ülkedeki istihbarat toplamada yeni ülkeler aramaya itti.

ABD ordusunun Afganistan'dan hızla geri çekilmesi, ABDli istihbarat servislerini ülkedeki istihbarat toplama, savaşla mücadele operasyonlarını sürdürmenin yeni yollarını aramaya itti.

Afganistan'daki 20 yıllık ABD varlığının merkezinde yer alan ve adı sivil katliamlarla anılan CIA, yerel grupları yakından takip ederken, savaş stratejilerini yakından takip ederek Taliban ve vatandaşlara insansız hava araçları saldırıları düzenlediği ülkedeki üslerini yakında kaybedecek.

ABD ordusu, gelecekteki operasyonlar için Afganistan'a yakın üsleri güvence altına almak için Başkan Biden'a Temmuz ayı başlarından ortasına kadar tüm güçleri geri çekmeye zorlarken baskıyı arttırdı.

Bu konuda en yakın ABD üssü Pakistan olarak görülüyor. CIA, ülkenin batısından Taliban'a karşı İHA saldırıları için yıllarca orada bir üssü kullandı ancak 2011'de ABD'nin Pakistan ile ilişkileri gerilince üs kapatıldı.

ABD ile Pakistan masaya oturduğu, İslamabat hükümeti üslerin kullanılmasının karşılığında belli başlı imtiyazlar isterken kendilerinin izni olmadan hiçbir hedefin vurulmaması şartı koştuğu iddia edildi.

ABD ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Putin'in buna şiddetle karşı çıkacağını beklemelerine rağmen, Afganistan savaşı için kullanılan eski Sovyet cumhuriyetlerindeki üslere yeniden erişim seçeneğini de araştırıyorlar.

ABD'li yetkililer, Biden'ın Afganistan'ı terk etmesi için belirlediği son tarihten sonra, CIA'in operasyonlarına devam edebilmesi için uzun vadeli bir istihbarat toplama varlığına ihtiyaç olduğunu söylediler.

ortadoğuhaber.com

Etiketler: Afganistan , ABD , CIA