Bölgede Esed İran çatışması! Rusya Wagner grubu ile devrede

Rusya, Suriye'deki illerde güvenliği artırmak için devreye girdi. Esed'in kamu mallarına koruyamaması sonucu Ruslar Wagner paralı askerleri güvenliği sağladığını ilk kez doğruladı.

Bölgede Esed İran çatışması! Rusya Wagner grubu ile devrede

Rusya, Suriye'deki 3 ilde güvenliği kontrol etmek için "Wagner" paralı askerlerini görevlendirdi.

Rusya, Suriye'deki Rakka, Halep, Hama illerinde güvenliği artırmak için devreye girdi. İran'a bağlı milislere karşı Esed rejiminin kendi kamu mallarını koruyamaması nedeniyle Ruslar Wagner paralı askerleri güvenliği sağladığını ilk kez doğruladı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Suriye'deki Rus Hmeymim askeri üssünde görevli komutanlar, Rus Wagner paralı milislerinin üç ildeki güvenlik dosyalarını kontrol edip olaylara müdahale ettiğini ve devriye attığını doğruladı.

İRAN DESTEKLİ MİLİSLERDEN KORUYOR

"Nedaa Post" web sitesinin aktardığı bilgilere göre, Mayıs ayında Suriye'deki Rus Ordusu operasyon komutanlığı Rakka, Halep, Hama valiliklerinin kırsal bölgelerindeki hırsızlık, kamu mallarını çalmak vb. durumlar için Wagner'i atama kararı aldı.

Operasyon komutanlığı paralı askerlerin bu görevlerine ek olarak güvenliği kontrol etmek için askeri devriyeler organize ettiğini belirtti.

Site, Wagner'in, doğrudan Hmeymim üssünde görev yapan komutanlığa bağlı olarak görev yapacağı iddia edildi.

PMC RUSH: RUSSIAN PRIVATE ARMIES

Kaynaklar, Rusya'nın kararının bahsi geçen bölgelerdeki İran destekli terör örgütlerinin ve Esed'in kendi askerlerinin bölgede oluşturduğu kaosu, adam kaçırmaları, cinayetleri ve kamu mallara el konulmasının önüne geçeceğini belirttiği iddia edildi.

Esed rejimi kendi kurumlarının güvenliği kontrol edememesini üzerine Rusya'dan yardım talep ettiği belirtiliyor.

Şii milisler Halep'te Esed rejimi hükümet binalarını ele geçirdi

İran destekli Şii milisler Halep'te hükümet binalarını ve vatandaşların evlerini ele geçirdi.

Şii milislerin Halep'in doğusundaki kasabalarda Esed rejimine ait hükümet binalarını ele geçirdikleri iddia edildi.

Şii milislerin Esed askerlerinden ele geçirdiği yerleri yeniden restore ederek kullandığı belirtildi.

Halep'in doğusundaki Şeyh Lotfi, Baloura ve civarındaki yerleşim yerlerdeki Esed destekçisi aileleri de yerlerinden etti.

Yerel kaynaklar, Esed rejimi askerlerini ve ailelerini bölgeden çıkartartan Şii terör örgütü Hizbullah milislerinin ege geçirdikleri evlere yerleştirdiğini iddia etti.

En az 5 katlı 7 binaya aileleri ile gasp eden milislerin Deraa'da yerinden ettikleri Esed destekçisi ailelerden sonra ikinci vakıa olarak biliniyor.

İran ile Rusya Suriye'yi paylaşma savaşı veriyor

Esed rejimini destekleyen Rusya ile İran ülkede nüfuz ve savaş ganimeti için rekabet ediyor.

Suriye'nin büyük bölümünde çatışmalar yavaşlarken, Esed rejimi'nin iki ana destekçisi İran ile Rusya, nüfuz ve savaş ganimeti için rekabet etmeye başladılar.

Her iki ülke de rejimin hakim olduğu bölgelerdeki okullarda kendi ana dillerini yaymanın yanında Şiilik ve Hristiyanlığa teşvik için Esed rejimi ile un fabrikası ve santral konusunda sözleşme imzaladı.
Suriye Raporu'na göre, her iki ülke de petrol çıkarma, fosfat madenciliği ve milyonlarca dolarlık liman inşaatı sözleşmeleri için rekabet ediyor. Raporda "Aynı başarıyı elde edemeseler de aynı sektörleri hedefliyorlar" denildi.
Rus şirketleri bu rekabette üstün geldi. 2013 ve 2020 arasında beş petrol sözleşmesi kazandı. İran sadece geçen yıl ilk defa Suriye petrollerinden pay almayı başardı.

2019 baharında Suriye, Tartus limanını Rusya'ya kiralamayı ve Lazkiye limanındaki konteyner terminalini İran'a devretmeyi planladığını açıkladı, ancak ikinci sözleşme daha sonra suya düştü.

Esed'in başlangıçta İran'a fosfat madenciliği için bir anlaşma sözü verdiğini ancak daha sonra Rusya'yla masaya oturularak 50 yıllığına medenin gelirlerinin yüzde 70'inin Moskova'ya devredildiği bildirildi.

2018'de İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in en üst düzey askeri yardımcısı olan Tümgeneral Yahya Rahim Safavi, İran'ın Suriye'ye verdiği destek için petrol, gaz ve fosfat alanlarından pay almalı dedi.

Safavi ayrıca "İran'ın savaş masraflarını düşürmek için Suriye hükümetiyle uzun vadeli siyasi ve ekonomik anlaşmalar yapabilir. İran rejime çok daha fazla ekonomik destek sağladı ancak ekonomik kazançlar İranlılardan çok Ruslara gidiyor." dedi.
İran, Suriye'nin doğusunda ve Şam'da, ABD tarafından suikastla öldürülen Kasım Süleymani'nin yıl dönümü münasebetiyle bir fotoğraf sergisi vb. etkinliklerin düzenlendiği kültür merkezleri inşa etti.

İran basınında çıkan haberlere göre, İran ayrıca başkentin göbeğinde 12 katlı bir ticaret merkezi inşa ediyor ve 24 İranlı şirketin merkezi burada olacak.

Buna karşın Rusya, İran'ı rejimin okullarında Rusça'yı ikinci bir eğitim dili olarak Fransızca'ya alternatif olarak okutmaya başlatmasıyla eğitim hayatına etki etti.

Rus-İran rekabeti zaman zaman diplomatik alana da yayıldı. Aralık ayında, gelen Suriye dışişleri bakanı Faysal Mekdad, ilk uluslararası ziyareti için İran'ı seçti. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Rusya ile İran arasında gerginlik arayan "satır aralarını okuyanları" reddetti. Mekdad'ın Rusya'yı ziyaret etmeyi planladığını ancak Rus dışişleri bakanının yoğun programı nedeniyle ertelendiğini de sözlerine ekledi.

İran'ın stratejik çıkarları büyük ölçüde Suriye'nin doğu sınırından Akdeniz'e kadar uzanan bir kara koridorunu kontrol etmeye odaklanmış görünüyor. Bu koridor, İran'ın Lübnan'daki müttefiki Hizbullah'a silah ve diğer malzemeleri çok daha kolay tedarik etmesini sağlayacak.

İran'a bağlı milisler ile Rusya'nın finanse ettiği Esed'e bağlı milisler arasında stratejik alanları kontrol etmek için zaman zaman silahlı çatışmalar yaşanıyor.

Yabancı işgal gücü: Şii milisler

İran destekli yaklaşık 2 binini Afganistanlı Fatimiyun Tugayı, 500 kadarını Pakistanlı Zeynebiyyun Tugayı, 2 bin 500 civarındaki milis doğrudan İran Devrim Muhafızları'nın saflarında görevli.

Halep'in batısında Hizbullah ve Iraklı Nüceba Hareketi Tugayı özellikle Minyan, Karton Fabrikası, Dahiyet'ül Esed, 3000 Konutları, Askeri Akademi ve Hamdaniyye bölgelerini işgal etti..

Şii milisler, 2014 başından itibaren yerleştikleri Halep'te Suriye topraklarındaki en yoğun saldırılarını düzenledi.

Halihazırda ülkedeki yaklaşık 18 bin Şii milisten 12 bini sadece Halep topraklarında bulunuyor.

ortadoğuhaber.com

Etiketler: İran , Esed , Rusya , Wagner