Boko Haram liderinin ölümüyle ilgili önemli gelişme

Daha önce birçok kez öldüğü açıklanan ancak bir türlü doğrulanamayan Boko Haram lideri Ebu Bekir Şekau'nun öldüğüne dair son iddialar ortaya çıkan bir ses kaydıyla doğrulandı.

Boko Haram liderinin ölümüyle ilgili önemli gelişme

Nijerya'nın kuzeydoğusunda terör örgütü Batı Afrika Eyaleti İslam Devleti'nin (ISWAP) iki hafta önce Boko Haram lideri Ebu Bekir Şekau'nun üzerindeki bombayı patlatarak kendisini öldürdüğüne dair haberler çıkmıştı. Geçtiğimiz yıllarda da Şekau'nun buna benzer ölüm haberleri çıkmış, Shekau yayınladığı videolar ile bu haberleri yalanlamıştı.

ISWAP lideri Ebu Musab el-Barnawi'ye ait olduğu öne sürülen ses kaydında, Şekau'nun ISWAP ile çıkan bir çatışma sonrası ISWAP tarafından takip edildiği ve Şekau'nun üzerindeki patlayıcıyı patlatarak, 18 Mayıs'ta kendisini öldürdüğü ifade edildi.

Ses kaydında el-Barnawi, ISWAP'ın Şekau'ya kendilerine katılmak için fırsat verdiği belirterek, "Şekau, dünyada aşağılanmaktansa öbür dünyada aşağılanmayı tercih etti ve bir patlayıcıyı patlatarak anında kendini öldürdü" dedi.

Siyasi analistler, Şekau'nun ölümünün iki örgüt arasındaki şiddetin sona ermesine yol açabileceğini ve ISWAP'ın Boko Haram'a bağlı teröristleri bünyesine katarak, kuzeydoğu Nijerya'daki topraklardaki hakimiyetini güçlendirebileceğini ifade etti. Analistler ayrıca, ISWAP'ın bu gelişmeden sonra dikkatini hükümete ve orduya çevireceğini düşünüyor.

ABD, ISWAP'ın Shekau'nun başına konulan para ödülünü alamayacağını bildirmişti

ABD'nin terörle mücadele kapsamında Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Güvenlik Servisi'nin yürüttüğü "Adalet için Ödüller Programı" resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Şekau'nun başına koyulan 7 milyon dolarlık ödülü ISWAP'ın alamayacağını bildirmiş, "Hey IŞİD'in adamları! (Teröristin) kimliği ya da yeri için ödül almaya uygun değilsiniz. Bu program böyle çalışmıyor" ifadelerine yer vermişti.

Boko Haram içerisinde 2016'da başlayan liderlik krizi, örgütün el-Barnawi ile Şekau arasında bölünmesine neden olmuştu. IŞİD tarafından da desteklenen Boko Haram kurucu lideri Muhammed Yusuf'un oğlu el-Barnawi 2016 yılında Boko Haram'dan ayrılarak ISWAP'ı kurarak başına geçmişti.

Etiketler: ABD , Boko Haram , ISWAP , Abdullah Shekau