Biden, Libya'da uygulayacağı yeni ABD stratejisini belirledi

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Libya'da eski Başkan Donald Trump tarafından uygulanan stratejiden farklı yeni bir strateji oluşturmaya hazırlanıyor. Biden, Trump'ın emekli General Halife Hafter'in ülkeyi yönetme hırsıyla ilgili olarak benimsediği belirsiz söylemi gözden geçirecek.

Biden, Libya'da uygulayacağı yeni ABD stratejisini belirledi

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2020 yılı insan haklarıyla ilgili geçtiğimiz Salı günü yayınladığı bir rapora göre, Trump'ın (2017-2021) aksine, Biden yönetimi Hafter milislerinin işlediği ihlallere tolerans göstermiyor.

Rapor, Hafter milislerini keyfi ve hukuka aykırı cinayetler işlemek, işkence yapmak, zorla askere almak ve çatışmalarda çocukları kullanmakla suçladı.

Middle East Monitor'de yer alan habere göre rapor, özellikle güvenlik durumunun istikrarsız olduğu Bingazi'de suikast ve adam kaçırma olaylarının yaygınlaşması ışığında Washington'un Hafter milisleri konusundaki tutumuna işaret ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, raporun sunumu sırasında, "Diplomatik kuruluşumuzun kullanabileceği tüm araçlar, insan haklarını savunmak ve ihlal edenleri sorumlu tutmak için kullanılacaktır." dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 12 Mart'ta devam eden çalışmalara vurgu yaptığı bir bildiride, "Libyalıların belirlediği seçim yol haritasını baltalamaya çalışan herhangi bir gruba karşı hesap verebilirlik tedbirlerini sıkılaştırmak" ifadesinin altını çizdi.

Bu mesaj, daha önce seçim girişimlerini engelleyen Hafter'e işaret ediyordu.

Hafter, özellikle seçimleri düzenlemek yerine Trablus'a büyük bir saldırı başlatma tarihi olarak 2019 baharını seçti ve mücadele 14 ay boyunca devam etti. Sonuç olarak, binlerce kişi hayatını kaybetti ve yaralandı.

Libya'daki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri için yeni tarih, geçen Kasım ayında Tunus'ta yapılan toplantıda varılan bir anlaşmaya göre 24 Aralık 2021 olarak belirlendi.

ABD ve Birleşmiş Milletler (BM), kısa süre önce Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başkanı Abdul Hamid Dibeybe’yi arayan Blinken'e göre, kapsayıcı bir siyasi süreç uygulayarak, ülkedeki çatışmayı sona erdirmek için güvenilir seçimler yapılmasını umuyor ve temel kamu hizmetleri sağlıyor.

Çeviri: Emirhan Kemendi

Etiketler: ABD , libya