Biden’ın danışmanından Husiler konusunda geri adım sinyali

ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı Jack Sullivan, “Husileri terörist olarak tanımlamak diplomasiye sekte vurur” dedi.

Biden’ın danışmanından Husiler konusunda geri adım sinyali

ABD seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı Jack Sullivan, Trump yönetiminin Husileri yabancı teröristler olarak tanımlasınmanın ülkedeki savaşı bitirmeyi sağlayacak diplomasiyi sekteye uğratacağını söyledi.

Jake Sullivan, Twitter'da Husi komutanların sorumlu tutulması gerektiğini ancak tüm örgütün bu şekilde isimlendirilmesinin Yemen halkına daha fazla acı getireceğini ve diplomasiyi engelleyeceğini yazdı.

Geçtiğimiz hafta, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran destekli Husileri terörist olarak tanımlamayı planladığını bildirdi. Bu tanımlama, Husi örgütü yöneticilerine yönelik ticari yaptırımlar ve tıp çalışanlarının maaşları da dahil birkaç etkiye sahip.

BM, AB ve yardım kuruluşları ABD yönetimi tarafından alınan kararları eleştirerek, ‘ciddi insani ve siyasi yansımaları' olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Kongre Üyesi Gregory Meeks, Meclis Dışişleri Komitesi Başkanı ve Kongre'nin diğer 25 üyesi, Pompeo'ya kararının gerekçesini açıklamasını isteyen ortak bir mektup gönderdiler. Mektupta bu son dakika hamlesinin, "şüphesiz dünyanın en büyük insani krizini çok daha kötü hale getireceği ve binlerce Yemenliyi daha büyük tehlikeye sürükleyeceği" ifadeleri kullandı.

Etiketler: mike pompeo , Husiler , Yemen , Joe Biden , jack sullivan