Biden, Erdoğan’a sözde Ermeni soykırımı iddialarını tanıyacağını söylemiş

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde sözde Ermeni soykırımı iddialarını tanıyacağını söylediği belirtildi. Gergin geçen görüşmede Erdoğan’ın Biden’a bunun siyasi bir tutum olacağını söyledi ve ancak ilişkilere zarar verir mesajını aktardı.

  • 24.04.2021, 11:37:34
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Biden, Erdoğan’a sözde Ermeni soykırımı iddialarını tanıyacağını söylemiş

ABD ile Türkiye’nin gergin devam eden ilişkilerinde önemli bir gelişme yaşandı. ABD Başkanı Joe Biden, göreve geldikten 3 ay sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kez görüştü. Yabancı basının isimsiz kaynaklarının iddialarına göre söz konusu telefon konuşması gergin geçti ve Biden, Erdoğan'a sözde 'soykırımı' tanımayı düşündüğünü söyledi.

Erdoğan: İlişkilere zarar verir

Edinilen bilgilere göre ise Cumhurbaşkanı Erdoğan bunun siyasi bir tutum olacağını söyledi ve ancak ilişkilere zarar verir mesajını da yine aktardı. Hukuken bir karşılığı olmadığını ifade etti telefon görüşmesinde. Görüşmeye yakın kaynaklar diyor ki ABD Başkanı Joe Biden da bu görüşmede bunun hukuken bir karşılığı olmadığını kabul etti.

20 Ocak 2021'de 78 yaşında iken Amerika Birleşik Devletleri'nin 46. başkanı olarak göreve başlayan Joe Biden, göreve geldikten 3 ay sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu görüşmede ise '1915 olayları' konusunun gündeme gelip gelmeyeceği merakla bekleniyordu.

Ayrıntılar sızdırıldı

Görüşmeye ilişkin ayrıntılar, Amerikan medyasına sızdırıldı. İddiaya göre Biden, Erdoğan'a, 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyacağını söyledi.Haberi ilk duyuranlardan Bloomberg, "Görüşmeye yakın bir kaynağa göre Başkan Biden, cuma günü Türk mevkidaşı Erdoğan'a, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımayı planladığını söyledi" ifadeleriyle haberi paylaştı.

"Telefon görüşmesi gergin geçti"

CNN ise "görüşmeye yakın bir kaynağa" dayandırdığı haberinde telefon görüşmesinin "gergin geçtiğini" belirtti. Reuters haberinde, telefon görüşmesine yakın bir Amerikalı kaynağın ifadelerine yer verildi. Habere göre; kaynak, "Biden, Erdoğan'a "1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımayı düşündüğünü" söylemiş dedi. Reuters, Biden'ın 24 Nisan'da 1915 anması için yayımlayacağı mesajda "soykırım" ifadesini kullanacağını da yazdı.

Görüşmeden bir gün önce duyurmuşlardı

Telefon görüşmesinden bir gün önce Reuters haber ajansı ile ABD'nin önde gelen medya organlarından Wall Street Journal, New York Times ve Washington Post gazeteleri; isimsiz şekilde kendilerine bilgi veren bir Amerikalı yetkiliye dayandırdıkları haberlerinde, Biden'ın 1915 olaylarının anma günü olan 24 Nisan'da yapacağı açıklamada "soykırım" ifadesini kullanabileceğini duyurdu.

İlk açıklama Beyaz Saray'dan

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada "Başkan Joseph Biden bugün Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştü; daha fazla alanda iş birliği yapılması ve mevcut anlaşmazlıkların etkili bir şekilde yönetilmesi kapsamında yapıcı bir ikili ilişkiye verdiği önemi ifade etmiştir" denildi.

İlk ikili görüşme NATO zirvesinde

Ankara'dan yapılan açıklamada da liderlerin NATO zirvesi marjında ilk ikili görüşmelerini yapacağı belirtildi. Beyaz Saray'daki yönetim değişiminin ardından iki ülke Dışişleri Bakanları, Antony Blinken ve Mevlüt Çavuşoğlu da ilk görüşmelerini Brüksel'de 24 Mart'taki NATO toplantısı marjında gerçekleştirmişti.

Sembolik önemi var

Erdoğan ve Biden'ın telefon görüşmesi, Biden'ın Beyaz Saray'da göreve başladığı 20 Ocak'tan bu yana bekleniyordu. ABD Başkanları'nın görev süresinin ilk 100 gününde telefon görüşmesi yaptığı ya da bir araya geldiği liderler, sembolik önem taşıyor. 29 Nisan Perşembe, Biden'ın görevdeki 100. günü olacak.