Barzani, PKK ile mücadele etmek zorunda çünkü onu yok edecek

Son günlerde PKK’nın, Irak’ın kuzeyinde 6 peşmergeyi öldürüp, 7’sini yaralaması IKBY yönetimi ve Kürtler arasında büyük tepkiye neden oldu. Barzani yönetiminin geçmişte terör örgütü ile hak ettiği şekilde mücadele etmediğini belirten Terör Ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar ise Barzani yönetiminin, PKK ile mücadele etmek zorunda olduğunu çünkü kendisine yok edeceğini söyledi.

Barzani, PKK ile mücadele etmek zorunda çünkü onu yok edecek

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'ta peşmergeye yönelik saldırısını değerlendirdi. 'Barzani, yapmış olduğu siyasi ve stratejik tercihlerinin bedelini ödüyor.' diyen Ağar, 'PKK ile hak ettiği şekilde mücadele etmemenin sonuçlarıyla karşı karşıya. Bir gerçek var. PKK adım adım, son derece sistematik bir şekilde bölgede inisiyatifini artırıyor. Barzani bununla mücadele etmek zorunda, çünkü onu yok edecek.' dedi.

Terör örgütü PKK'nın, Irak'ın kuzeyinde son 3 günde düzenlediği saldırılarda 6 peşmerge hayatını kaybetti.

Uzun yıllardır bölgeyi kendine üs edinen terör örgütüne karşı adım atmayan Barzani yönetimi, teröristlere kucak açmanın bedelini ödüyor.

"Barzani tercihlerinin bedelini ödüyor"

Bölgedeki son durumu TRT Haber'e değerlendiren Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Abdullah Ağar, Barzani'nin önünü alması gereken tehdidin, aslında kendi varoluşunu tehdit ettiğini gördüğünü söyledi.

"Barzani, yapmış olduğu siyasi ve stratejik tercihlerinin bedelini ödüyor" diyen Ağar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"PKK ile hak ettiği şekilde mücadele etmemenin sonuçlarıyla karşı karşıya. Bir gerçek var. PKK adım adım, son derece sistematik bir şekilde bölgede inisiyatifini artırıyor. Barzani bununla mücadele etmek zorunda, çünkü onu yok edecek."

"Türkiye başka ülkeler gibi manipüle etmedi"

"Türkiye, İsrail'in, bazı Avrupa ülkelerinin, ABD'nin ve bir takım Arap devletleriyle İran'ın yaptığı gibi Barzani yönetimini manipüle etmedi. Tam aksine karşılıklı fayda çerçevesinde bir işbirliği istedi. Ancak Barzani, terör örgütüne karşı topa girmedi."

"Barzani Türkiye sayesinde ayakta"

"Türkiye, meşru bir güç olarak Barzani yönetimini PKK'ya karşı destekleyecektir. Irak Bölgesel Yönetimi, Türkiye ile birlikte hareket ettiği sürece orada varlığını sürdürebilmiştir. Ancak Barzani, batılılar tarafından kullanılmıştır."

"Barzani yönetimi Türkiye tarafında yer almalı"

"Yaşananlar, mücadele etmeden, manipülasyonlar üzerinden bir fayda üretmeye çalışmanın bir bedelidir bu. Barzani, ABD, İsrail, İran, Arap ülkeleri ve AB devletleriyle ilişkiye girerse sonuçları böyle oluyor. Barzani'den Türkmenlere daha çok sahip çıkmasını beklerdim. İyi bir şeyler yapmak için hiçbir zaman geç değildir. Türkiye Cumhuriyeti, kadim ve güçlü bir devlet olduğunu en zayıf olduğu anda bile göstermiştir. Ümit ederim bunu görür ve PKK'ya karşı yanımızda bir pozisyon alır."

Etiketler: PKK , Peşmerge , IKBY , Abdullah Ağar , Mesud Barzani