Barzani: Irak’taki Kürt partileri arasında birliği sağlamak için her şeyi yapacağız

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi Başkanı (IKBY) Neçirvan Barzani, IKBY’nin Irak’ta yapılacak seçimlerden sonra Kürt siyasi partileri arasında birliği sağlamak için "elinden gelen her şeyi yapacağını" söyledi.

Barzani: Irak’taki Kürt partileri arasında birliği sağlamak için her şeyi yapacağız

Irak merkezli Şafak haber ajansından yer alan habere göre Barzani, Süleymaniye'deki Goran Hareketi ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Bugün Süleymaniye'deki Gorran Hareketi'ni ziyaret ettik. Ulusal Birlik ve Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi içindeki kardeşlerimizi de ziyaret edeceğiz." dedi.

Barzani, "Daha önce Kürt siyasi partileriyle bir toplantı yaptık, ardından partileri ziyaret etmeye ve bölgedeki içindeki sorunları azaltmak için ciddi çaba göstermeye ve Kürdistan Bölgesi anayasası hakkında görüş alışverişinde bulunmaya karar verdik" diye konuştu.

Barzani, parlamento seçimleriyle ilgili olarak, "Onaylanan seçim sistemi şu anda ittifak kurulmasına izin vermiyor" dedi.

Barzani, "Seçimlerden sonra, konsensüs ve pozisyonlarımız konusunda birlik olmalıdır. Tüm taraflar işbirliği yapmalıdır çünkü ancak birlikte [hareket edersek] Bağdat'ta kazanımlar elde edebiliriz,” diye konuştu.

Çeviri: Engin Dinç

Etiketler: IKBY , Neçirvan Barzani , Irak seçimleri