Bakan Koca: Sputnik V aşısının acil kullanımına onay verildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun Sputnik V aşısının acil kullanımına onay verdiğini açıkladı.

  • 30.04.2021, 16:27:02
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Bakan Koca: Sputnik V aşısının acil kullanımına onay verildi

Türkiye Çin'in Sİnovac, Prof. Dr. Uğur Şahin'in Almanya'da üretimini gerçekleştirdiği BioNTech aşısının ardından Rusya'nın Sputnik V aşısını da aşılama programına alıyor. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun Sputnik V aşısının acil kullanımına onay verdiğini açıkladı.

Koca, "İki ülke için hayırlı olmasını dilerim. Böylece üçüncü aşı olarak Sputnik V aşısı da ülkemizde kullanıma girecek" dedi.

Aşılama sayısı 22 milyonu geçti

Türkiye'de aşılama takvimi işliyor. Toplam aşılama sayısı 22 milyonu geçti. 1. doz uygulananların sayısı 13 milyonu, 2. doz uygulananların sayısı ise 9 milyonu aştı.  

Aşı tedariki ve aşılama

Bugüne kadar tedarik edilen CoronaVac aşısının miktarı 26 milyonu geçti, 30 milyon BioNTech aşısının da haziranda Türkiye'ye getirilmesi planlanıyor.

Her aşamada yer alan farklı yaş ve meslek gruplarının aşılanmasının ardından dördüncü ve son aşamada "sırası geldiği halde zamanında aşı yaptıramayanlara" Kovid-19 aşısı uygulanacak. 

Ramazan dolayısıyla iftardan sonra da vatandaşlara aşı yapılabiliyor.