BAE'nin büyük Afrika ve Orta Doğu stratejisi: Yeni bölgesel düzen

ABD ve Batı'nın, Sahel, Afrika Boynuzu ve Orta Doğu'da geri planda kalması, BAE sponsorluğunda, Rusya ve Çin'in bu boşluktan yararlanarak hızla yeni bir bölgesel düzen kurmalarına imkan sağladı.

BAE'nin büyük Afrika ve Orta Doğu stratejisi: Yeni bölgesel düzen

Batılı ülkelerinin Afrika ve Orta Doğu'da arka planda kalmasıyla birlikte, Birleşik Arap Emrilikleri'nin Rusya ve Çin'i bölgede güçlendirerek yeniden inşa etmeye çalıştığı iddia edildi.

Çad Devlet Başkanı İdris Deby'nin 19 Nisan 2021'de isyancılar tarafından öldürülmesinin ardından yapılan araştırmalar, Afrika ve Orta Doğu'daki çatışma bölgelerini birbirine bağlayan karmaşık silah, paralı asker ve uluslararası sponsorluk ağlarının karmaşıklığını ortaya koydu. 

Bu ağların kalbinde, bölge genelinde giderek daha büyük bir oyuncu haline gelen küçük bir kabile monarşisi bulunuyor: Birleşik Arap Emirlikleri (BAE). 

ABD ve Avrupa'nın bölgeden kademeli olarak çekilmesiyle güçlenen Abu Dabi, Batılıların çıkarlarını ve değerlerini baltalayan bir vizyonla bölgesel güvenlik meselelerini kendi eline alarak bu boşluğu doldurdu.

Geçtiğimiz on yılda Abu Dabi, yerel otoriterler, karşı devrimci isyancı grupların yanı sıra Rusya ve Çin gibi yeniden dirilen güçlerle şüpheli ortaklıkları ile liberal uluslararası düzene giderek daha fazla meydan okuyan daha iddialı bir oyuncu haline geldi. 

Toprak bakımından küçük olan BAE, Somali, Libya ve Yemen'de aktif olarak geniş vekil ağlar kurdu; bu ağlar, Abu Dabi'nin büyük maddi gücünü arkasına alarak, meşru hükümetlere meydan okuyan devlet dışı aktörler olarak bölgede ortaya çıktılar.  Abu Dabi bu ağ ile Esed rejimini Batı yaptırımlarından korumaya çalışırken 2013'te Mısır'da  Sisi'nin tahta çıkmasına yardımcı olarak Arap Baharı'ndan sonra bölgede yeni kurulan otoriter düzenin nihai hamisi haline gelmeye çalıştı.

Washington'daki birçok politikacı hala BAE'yi ABD'nin bölgesel savaşlarında bir vekili olarak görse de, BAE uzun süredir destekledikleri amaçlara aykırı eylemlerle göze çarpıyor.

Büyük stratejisi açığa çıkan BAE Doğu ile Batı arasında kendisine ait bir imparatorluk inşa etme peşinde.

Geleneksel küçük devletini koruma politikasının ötesine geçen BAE, yalnızca Körfez'de değil, aynı zamanda Hint Okyanusu, Kızıldeniz ve Afrika Boynuzu'nda yaptığı hamlelerle bu analizi doğruluyor.

ABD ve Avrupalı ​​ortaklar, Abu Dabi'ye sağladıkları savunma desteği açısından halen en yüksek teklifi veren ülkeler olurken,  Çin, Abu Dabi'deki bilgi ve yapay zeka alanındaki yerini artırıyor. Bu arada Abu Dabi, Rusya ile de artan ilişkileri bulunuyor. 

ABD ve Avrupalı ​​güçlerin operasyon yapmakta tereddüt ettikleri Libya, Yemen ve Suriye gibi yerlerde, BAE ve Rusya ortak taktikler, teknikler ve prosedürler geliştirmek için işbirliği yapıyor.

BAE'nin ABDcveya NATO ile olan ortaklığının aksine Abu Dabi, Moskova ve Pekin ile etkileşimde bulunurken küçük bir ortak rolünü oynamıyor. Aksine BAE, Doğu ile bu yeni ilişkilere iddialı bir akran olarak giriyor. Emirlik açısından Batı ile ilişkiler çoğu zaman insan hakları şartlarına bağlıyken, Doğu'daki yeni ortaklıkları ortak taktiksel çıkar üzerine kurulu. 

Rusya ve Çin gibi BAE de sivil topluma sıfır tolerans gösteriyor ve rejim güvenliğini bireysel güvenliğe öncelik veriyor. Bu nedenle, üç oyuncunun da on yıl önce Arap Baharı sırasında Arap kamuoyunun uyanmasından korkması şaşırtıcı değil. Bölgede kendisine karşı devrimci bir hareketin başlamaması için Abu Dabi, Libya ve Suriye'de Moskova için önemli bir müttefik haline geldi.

Amerika desteklemesi ile yerel bir küçük devletten bölgesel bir oyuncuya dönüşen BAE, Yemen'de Güney Geçiş Konseyi  veya Libya'da savaş suçları işleyen Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu'nu destekleyerek bu çatışmaların yayılmasını, Batı'nın büyük ölçüde terk ettiği Afrika ve Orta Doğu'daki eski düzenini istikrarsızlaştırmakla tehdit ediyor.

Libya'da BAE'nin sponsorluğunda Rus paralı askerler tarafından  eğitilen FACT isyancılarının Çad Devlet Başkanı İdris Deby'nin öldürülmesi BAE'nin yayılmacı politikasında ne kadar ileri gideceğini gösteriyor.

Bununla birlikte, BAE bölgede yaptırdığı şiddet eylemlerinde Batı silahlarından yararlanmaya devam ediyor .

 

ortadoguhaber.com
 

Etiketler: ABD , BAE , rusya , çin , Orta Doğu