BAE büyükelçisinin İsrail’le yakınlığı Filistinlileri kızdırdı

BAE Büyükelçisi Muhammed Mahmud El Haca’nın, İsrail’le yakın ilişkiler kurması Filistin halkı arasında büyük bir tepkiye neden oluyor.  

BAE büyükelçisinin İsrail’le yakınlığı Filistinlileri kızdırdı

BAE ile İsrail'in 'normalleşmesi'nin ardından Muhammed Mahmud El Haca'nın büyükelçi olarak atanması ve yaptığı adımlar Filistin halkının tepkisini çekmeye devam ediyor.

BAE’li Büyükelçi, aşırılık yanlısı Shas partisinin ruhani lideri Yahudi din adamı Şalom'dan dua istemesi Filistinlileri kızdırmaya yetti.

Son olarak İsrailli sağcı aktivistler, Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Mahmud El Haca'yı, Mescid-i Aksa'ya 'din özgürlüğü' etiketi altında tura katılmaya ve Yahudilerin bölgede dua etmelerine izin vermeye çağırdı.

BAE'li büyükelçiden Yahudi din adamına ziyaret: Kendisine dua etmesini istedi

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), arasında 15 Eylül 2020'de Beyaz Saray'da düzenlenen resmi törenle "ilişkilerin normalleştirilmesine" yönelik anlaşmalar imzalanmıştı. Bu anlaşmanın ardından BAE, İsrail’e Muhammed Mahmud al Haca'yı Büyükelçi olarak atamıştı.

BAE’li Büyükelçi, aşırılık yanlısı Shas partisinin ruhani lideri Yahudi din adamı Şalom Kohen’i ziyaret ederek kendisine dua etmesini istedi.

BAE'nin ilk Tel Aviv Büyükelçisi, İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin'e güven mektubunu sunmuştu

İsrail ile BAE arasındaki ilişkinin uzun süre sessizce geliştiğini belirten Rivlin, "Sabırla beklersek, bağlarımızı bir adım ileri götürebileceğimiz doğru zamanın geleceğine inandık. Aramızdaki dostluğu derinleştirmek için. Herkese açık hale getirmek için" ifadelerini kullanmıştı.

Rivlin, BAE bayrağının İsrail Cumhurbaşkanlığında dalgalanması nedeniyle bugünün kendileri açısından "müthiş bir gün olduğunu" sözlerine eklemişti.

Etiketler: İsrail , BAE , Muhammed Mahmud El Haca , BAE'nin İsrail büyükelçisi