BAE, 450 paralı askeri suikast yapmaları için Yemen’e göndermiş

Uluslararası insan hakları kuruluşları, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), Yemen’e binlerce paralı asker gönderdiği ve bunların 450’sinin üst düzey suikastler yapmakla görevlendirildiğini açıkladı.

BAE, 450 paralı askeri suikast yapmaları için Yemen’e göndermiş

Uluslararası İnsan Hakları ve Kalkınma Entitüsü ile İnsan Hakları Gözlem Vakfı, geçtiğimiz Perşembe günü Cenevre’de düzenlenen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 45. Oturumu’nda Yemen’le ilgili korkunç bir gerçeği açıkladı.

Açıklamada, “Yemen'de paralı askerler tarafından gerçekleştirilecek suikast vakalarının artmasından derin endişe duyuyoruz” ifadesi kullanıldı.

Middle East Monitor’de yer alan habere göre açıklamada ayrıca, “BAE, Yemen'de üst düzey suikastlar gerçekleştirmek için Amerikan paralı askerlerini işe aldı. Son beş yıldır süren çatışmaların sürdüğü Yemen'de başkent Aden ve başka birkaç şehirde daha düzinelerce politikacı ve tanınmış şahsiyetin suikaste uğramasıyla sonuçlanan operasyonlar gerçekleştirdiler.” denildi.

BAE, 30 bin paralı askeri işe almış 

Açıklamada “BAE’nin dört Latin Amerika ülkesinden 30 bin paralı askeri işe aldığı ve bunlar arasında ABD'li askeri uzmanlar tarafından eğitildikten sonra suikast gerçekleştirme göreviyle Yemen’e gönderilen en az 450 paralı askerin olduğu” belirtildi.

Açıklamada BAE’nin, BM’nin Yemen’deki insan hakları ihlallerine aldırış etmemesinden yararlanarak bu suçlarını hiçbir sorumluluk almadan devam ettirdiği vurgulandı.

Yüzlerce insan suikast korkusuyla yaşıyor 

Açıklamada, "Yemenli politikacılar, milletvekilleri ve medya çalışanlarının yüzde 80'inden fazlası potansiyel olarak suikastlerin hedefi haline gelmeleri üzerine güvenlik endişesiyle yerel veya küresel olarak yer değiştirmek zorunda kaldı” denildi.  

Hak grupları, "Yemen'de yaşam hakkının son derece tehlikede olduğu" uyarısında bulunarak yaptıkları çağrıda, "BM'nin sadece nazik sözler değil, etkili eylemler gerçekleştirmesi gerekiyor. Artık yeter" ifadesini kullandı.

Çeviri: Engin Dinç