Azerbaycan, İsrail'de ticaret ve turizm ofisi açtı

İsrail Turizm Bakanlığı, Azerbaycan'ın dün Tel Aviv'de ticaret ve turizm ofisini açtığını ve bunun büyükelçilik açma yolunda ilk adım olarak kabul edildiğini duyurdu.

  • 31.07.2021, 20:14:32
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Azerbaycan, İsrail'de ticaret ve turizm ofisi açtı

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikail Cabbarov'un da katıldığı tören, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından 30 yıl sonra gerçekleşti.

İsrail Turizm Bakanı Yoel Razvozov: "Azerbaycan'ın Tel Aviv'deki resmi Ticaret ve Turizm ofisinin açılışı, iki ülke arasındaki sıcak ilişkilerde yeni bir tarihi olayı temsil ediyor." dedi.

"İsrail ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler stratejik niteliktedir ve güven ve karşılıklı saygıya dayanmaktadır."

Razvozov, "İki ülke arasındaki ortaklığı daha da güçlendirecek bu önemli karardan dolayı Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i tebrik etmek istiyorum." dedi. Enerji, ilaç, su arıtma, tarım ve yatırım gibi alanlarda kesinlikle İsrailli girişimcilerin adresi olacak” dedi.

 

Törende, Azerbaycanlı Cabbarov, İsrailli işletmeleri karşılıklı yatırım ve işlemleri kolaylaştırmak için Azerbaycan'da oluşturulan faydalı iş ortamından yararlanmaya işaret etti.

Times of Israel'e göre, iki ülke arasındaki ticari hacim geçen yıl petrol tedariği hariç ticaret cirosu yaklaşık 200 milyon dolardı.

Ayrıca İsrail Dışişleri Bakanı Aşkenazi, Azerbaycan'ın İsrail'de turizm tanıtım ve ticaret ofisi açma kararının, Azerbaycan'ı halihazırda Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Sudan ve Fas'ı içeren Abraham Anlaşmaları normalleştirme anlaşmasına dahil olma yolunda bir adım olduğunu söyledi.

Aşkenazi, ''Azerbaycan, İsrail'in enerji kaynaklarının müttefiki, dostu ve en büyük tedarikçisidir. Azerbaycan ile stratejik bağların geliştirilmesi ve yeni alanlarda genişletilmesi için çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Middle East Monitor