Anlaşma, Afganistan’a beklenen barışı getirmedi

ABD’nin 11 Eylül olaylarının ardından işgal ettiği Afganistan’da, Taliban’la imzaladığı anlaşma ülkeye beklenen barış ortamını getirmedi. Afganistan hükümeti ve Taliban’ın karşılıklı suçlamaları devam ederken ülkede barış anlaşmasının imzalandığı 29 Şubat’tan bu yana ölen ve yaralanan sivillerin sayısı 789’u buldu.

  • 27.04.2020, 14:02:52
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Anlaşma, Afganistan’a beklenen barışı getirmedi

Afganistan, 2001 yılında başlayan ABD işgalinin ardından 29 Şubat’ta imzalanan barış anlaşması ülkede şiddetin azalması beklentisini karşılamadı. Ülkede saldırılar durmazken, barış anlaşmasından bu yana, ülke genelinde Taliban militanlarınca düzenlenen 2 bin 804 silahlı ve bombalı saldırıda yaklaşık 240 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti, 300'den fazla güvenlik görevlisi de yaralandı.

Militanlar, genellikle bu sürede askeri ve polis karakollarını hedef aldı ve kanlı eylemlerin yaşanmasına neden oldu. Barış anlaşmasına bu yana Taliban üyeleri, günlük ortalama 50 saldırı gerçekleştirdi.

Daha önceki tüm saldırılarıyla ilgili resmi açıklama yapan Taliban, barış anlaşması sonrası gerçekleştirdiği saldırılar konusunda ise sessiz kalmayı tercih etti.

Afganistan Ulusal Güvenlik Şurası, Taliban üyelerinin 29 Şubat'tan bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda hayatını kaybeden ve yaralanan sivillerin sayısını 789 olarak açıkladı.

Yol kenarına yerleştirilen bombalar sivil kayıpların yaşanmasına neden olurken, Taliban ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalar da kayıpların yaşanmasındaki bir diğer neden olarak gösteriliyor.

Taliban ise sivil kayıplarını reddederken, bu kayıpların "Afgan ve ABD güçlerinin hava saldırısı sonucu yaşandığını" iddia ediyor.

Afganistan Ulusal Güvenlik Şurasına göre, Taliban saldırılarına karşılık olarak güvenlik güçlerinin düzenlediği saldırılarda yaşamını yitiren ve yaralanan Taliban militanlarının sayısı 2 bin 737 oldu.

Hayatını kaybeden militanların arasında Taliban'ın bölge yöneticilerinin de bulunduğu belirtiliyor.