Dünyada Güncel Korona Virüs Verileri

Amerika'da savunma bakanlığı için olası dört isim

Savunma Bakanı James Mattis’in istifa etmesinin ardından akıllara yeni bakanın kim olacağı sorusu geldi.

Amerika'da savunma bakanlığı için olası dört isim

Ortadoğu Haber - Amerika Devlet Başkanı Donald Trump’ın Çarşamba günü Amerikan Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı unsurların Suriye’den tamamen çekileceğini açıklamasından bir gün sonra Savunma Bakanı James Mattis, istifa ettiğini duyurmuştu.

Başkan Trump’ın Fırat nehrinin doğusunda konuşlanan iki bin civarında Amerikan askerinin çekileceğini açıklamasının hemen ardından Savunma Bakanı James Mattis’in gelecek Şubat ayında emekli olacağına dair attığı tweetten bir gün sonra Bakan Mattis, istifa mektubu sundu.

Amerika merkezli The Atlantic’ten Krişnadev Calamur’un öne sürdüğü dört isim arasında Obama Yönetimi döneminde CIA Şefliği yapmış David Petraues da bulunuyor.

Bu isimlerden ilki ise Vietnam’da görev yapmış, eski Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı emekli Orgeneral Jack Keane. Study of War adlı düşüncenin kuruluşunun başkanı olan Keane’e Savunma Bakanlığı teklifini Trump, seçildikten hemen sonra yaptı ancak eşinin hayatını kaybetmesi sebebiyle Jack Keane, bu teklifi reddetti. Ancak Başkan Trump’a bakanlık pozisyonu için James Mattis ve David Petraues isimlerini önerdi. James Mattis’in istifasıyla birlikte Başkan Trump’ın Suriye’den askerleri çekilme kararını da Fox News’daki bir canlı yayında eleştirdi.

Bakanlık için ismi geçen bir aday ise 41 yaşındaki Senatör Tom Cotton. Kongre’de İstihbarat ve Silahlı Kuvvetler Komitesi üyesi olan Cotton, Irak ve Afganistan’da görev yapmakla birlikte Mike Pompeo’nun Dışişleri Bakanı olarak atanmasının hemen ardından CIA Şefliği için adı geçmişti. Her ne kadar Senatör Cotton, Başkan Trump’ın İran’a olan karşıtlığını desteklese de Amerikan askerlerinin Suriye ve Afganistan’dan çekilmesi konusunda Trump ile aynı görüşleri paylaşmadığı Amerikan basınına yansıdı.

Başkan Trump’ın Kongre’deki en güçlü destekçisi eski Hava Kuvvetleri Başsavcısı Lindsey Graham ise başka bir aday. Ancak Suriye’den askerlerin çekilmesini Obama Yönetimi dönemi hatasına benzeten Graham, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili olarak da Veliaht Prens Muhammed bin Selman için de ‘’dünyayı kötü bir yer haline getiriyor’’ açıklamasında bulunmuştu. Ancak kendisi aynı zamanda Başkan Trump’ın adli adayların onaylanmasında rol oynayan Kongre’nin Yargı Komitesi’ne de başkanlık edecek.

Bakanlık için muhtemel bir diğer aday ise eski Merkezi Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) ve Obama Yönetimi tarafından atanan eski CIA Şefi David Patreaus. Irak’ın işgali sırasında, ön cephede yer alan hava indirme birliğini yöneten ve Amerikan askerlerinin, Süleymaniye’de Türk askerlerinin başlarına çuval geçirildiğinde döneminde bölge komutanıydı. Patreaus, 2011 yılında CIA Şefliğine atanan ancak bir yıl sonra yaşadığı gayri resmi ilişkinin açığa çıkması sebebiyle istifa etmek zorunda kalan ve Başkan Trump tarafından Dışişleri Bakanı olarak düşünülen bir isimdi. Belli şartlar altında Trump Yönetimi’ne katılabileceğini söyleyen Patreaus’un Amerikan Silahlı Kuvvetleri’nin dünya genelinde rolü konusunda James Mattis’ten pek farklı bir noktada olmadığı düşünülüyor.

Etiketler: Amerika