Alman polisi içindeki Neo-Naziler’den Türk avukata ölüm tehdidi

Almanya’da giderek yükselen aşırı sağ ve ırkçılık polis teşkilatını da sarmış durumda. Türk avukat Seda Başay’a gönderilen ölüm tehditlerinin Alman polisinden geldiği ortaya çıktı.

  • 21.12.2020, 17:39:25
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Alman polisi içindeki Neo-Naziler’den Türk avukata ölüm tehdidi

Almanya'da Neo-Nazi cinayet davalarının müdahil avukatlarından biri olan Türk asıllı Seda Başay'ı ölümle tehdit eden 'Neo-Nazi' grubunun Alman Polis Teşkilatında görevli olduğu ortaya çıktı. İki yıl süren soruşturmanın ardından Neo-Nazilerin Alman güvenlik ve istihbarat birimlerine yoğun bir şekilde nüfuz ettiği anlaşıldı.

Almanya'da terörizm ve aşırı sağcı davalarının müdahil uzman avukatlarından biri olan Seda Başay tarihler 2018'i gösterdiğinde ölüm tehdidi aldı.

Avukat Başay daha önce benzer tehditlerle karşılamıştı ancak bu tehdidi diğerlerinden farklı kılan 'Neo-Nazi' imzasının olması ve kamuya ait bir servis sağlayıcıdan gönderilmesiydi.

"Tehdit mesajı özel bir servis sağlayıcıdan geldi"

Bu durumu ciddiye alan Seda Başay, durumu polise bildirdi ancak soruşturmanın ilerleyen evresinde söz konusu tehdit mesajının Alman polis teşkilatından geldiği ortaya çıktı.

Neo-naziler polis teşkilatına da sızdı

New York Times'ın haberine göre, Avukat Seda Başay'a yönelik tehditten sonra başlayan ve iki yıl süren parlamento soruşturmanda kritik bilgiler ortaya çıktı.

Neo-Nazi gruplarının Alman güvenlik ve seçkin özel kuvvetler birimlerine sızdığı sonucu elde edildi.

Dikkatler alman ordusundaydı

Uzmanlar, son yıllarda Alman ordusu içerisinde Neo-Nazi gruplarına odaklanıldığını ancak polis teşkilatına yönelik denetimlerin zayıf olduğunu belirtiyor.