Afrin’i bombalayan YPG’ye operasyon: 15 ölü

Ulusal Kurtuluş Cephesince Afrin’i topçu bombardımanı gerçekleştiren terör örgütüne yönelik operasyonda 15 YPG’li öldürüldü, 7 tanesi ise yaralandı.

Afrin’i bombalayan YPG’ye operasyon: 15 ölü

Suriyeli muhaliflerden oluşan Ulusal Kurtuluş Cephesi bünyesinde yer alan Şam Lejyonu’na bağlı El-Mansavi Özel Kuvvetleri mensupları, Halep'in kuzeybatısında bulunan Afrin'in Cenderes ilçesi yakınlarındaki terör örgütü YPG noktalarından birinde operasyon gerçekleştirdi.

Şam Lejyonu Özel Kuvvetler Komutanı Abdullah Halava, bugün Enab Baladi'ye yaptığı açıklamada, operasyonun iki farklı ayağı olduğunu belirterek, ilkinin Mayassa köyündeki "YPG operasyon odasının hedef alınması, ikincisinin ise Burj El-Kas'take YPG noktasına yönelik baskın olduğunu söyledi.

Operasyonun sabah 8 civarında başladığı ve 15 YPG’linin öldürüldüğü ve 7 kişinin yaralandığı kaydedildi. Operasyonda çeşitli silahları ele geçirilirken, YPG’ye ait operasyon odası ile birkaç tankın imha edildiği belirtildi.  

Suriye Sivil Savunması’na göre operasyon dün terör örgütü YPG kontrolündeki bölgelerden Afrin’deki yerleşim yerlerinin topçu atışlarıyla hedef alınması sonrası gerçekleştirildi. YPG, bombardımanında herhangi bir can kaybı olmadığı bildirildi.

Öte yandan YPG’ye yakın olan Hawar Ajansı, Burj El Kas ve Mayasa'ya bağlı iki köyün TSK ve Suriye Milli Ordusu tarafından bombalandığı bildirildi.

TSK, Mart 2018'de Zeytin Dalı Harekatı sonrasında “Suriye Özgür Ordusu” fraksiyonlarının desteğiyle Afrin’in kontrolünü ele geçirmişti.