Afrika'da kan durmuyor: Abiy yenilgiyi kabul etmedikçe savaş sürecek

Etiyopya'nın Tigray eyaletindeki isyancı güçlerin komutanı dün, hükümetle müzakere edilen ateşkes ve bölgedeki ihtilafa siyasi çözüm çağrısında bulunarak, hükümetin savaşı kazanamayacağını söyledi.

Afrika'da kan durmuyor: Abiy yenilgiyi kabul etmedikçe savaş sürecek

ŞA - Tsadkan Gebre Tensai bu açıklamayı, hükümet güçlerinin Tigray eyaletinin başkenti Mekelle'den çekilmesinden bir hafta sonra yaptı. Tensai Reuters’a yaptığı açıklamada, “Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed güçlerinin yenilgisinin ardından ateşkes için müzakere edelim diyoruz. Kendimizi tüm soruna gerçekçi bir siyasi çözüme adadık. Uluslararası toplumun bu durumu anlamasını umuyorum” şeklinde konuştu.

Tensai telefonla yaptığı röportajda, “ Fakat başka seçenek yoksa bir sonraki meseleyi askeri olarak çözmeye çalışırız” dedi.

Ne Başbakan’ın sözcüsü ne de Tigray eyaletinden bir hükümet görevlisi olayla ilgili açıklama yapmadı. Geçtiğimiz Kasım ayından bu yana hükümet güçleri Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) isyancılarıyla savaşıyor. Çatışma binlerce sivilin ve savaşçının hayatına mal oldu.

Yardımların açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalan yüz binlerce kişiye ulaştırılabilmesi için düşmanlıkları durdurmak adına her iki tarafta da uluslararası baskılar artıyor.

Geçtiğimiz hafta geçici hükümet başkent Mekelle’yi terk ederek tek taraflı ateşkes ilan etti. TPLF ise hükümet güçlerini başkentten püskürttüğünü iddia ediyor.

Geçtiğimiz Pazar günü TPLF, hükümetle ateşkes görüşmelerine başlamadan önce Eritre ve komşu Amhara güçlerinin tamamen geri çekilmesini isteğini duyurdu.

Röportaj sırasında Tensai, Abi Ahmed’in Tigray'daki askeri yenilgisini ilan etmedikçe savaşın devam edeceğini söylerken, hükümeti, bölgeye yardımın ulaşmasını kasten engellemekle de suçladı.

Tensair, hali hazırda TPLF tarafından tutulan 8 bin mahkum olduğunu vurgularken, Etiyopya ordu sözcüsü rakamların abartıldığını söyledi.
 

Etiketler: ortadogu , Afrika , orta doğu