Afganistan'da 100’den fazla Taliban üyesi öldürüldü iddiası

ABD ordusu Afganistan'dan çekilmeye devam ederken Afganistan Savunma Bakanlığı, Afgan hükümet güçleri ile Taliban arasındaki çatışma, son 24 saatte 100'den fazla Taliban mensubunun öldürdüğünü açıkladı.

Afganistan'da  100’den fazla Taliban üyesi öldürüldü iddiası

Taliban ve hükümet güçleri, ABD ordusunun Cumartesi günü "hassas bir saldırı" gerçekleştirdiği ve resmi olarak son birliğini çekmeye başladığı Kandahar da dahil olmak üzere birçok ilde çatıştı.

Bakanlık, hükümet güçlerinin can kaybı hakkında ayrıntı vermeden yaptığı açıklamada, çatışmalarda 52 Taliban savaşçısının yaralandığını söyledi.

Taliban çatışmalarla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı, ancak her iki tarafın da diğerine verilen kayıpları abarttığı biliniyor.

Ülkede 20 yıllık çatışmayı sona erdirmeyi amaçlayan barış çabaları duraksarken sahada mücadele son aylarda hız kesmeden devam etti.

ABD ordusu, geçen ay Başkan Joe Biden'ın emriyle, Afganistan’da bulunan 2.500 askerini resmi olarak geri çekmeye başladı.

Sahadaki ABD yetkilileri, geri çekilmenin Washington ile Taliban arasında geçen yıl çekilmeyi tamamlamak için kararlaştırılan 1 Mayıs'tan birkaç gün önce başladığını belirtiyor.

Biden tarafından duyurulduğu gibi, tüm ABD kuvvetlerinin çekilmesi 11 Eylül saldırılarının 20. yıldönümünde tamamlanacak.

ABD ordusu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Kandahar'da bulunan üslerindeki pistin hiçbir hasara yol açmayan etkisiz bir saldırıya maruz kalmasından sonra hassas bir saldırı gerçekleştirdiklerini açıklamıştı.

Üsse yapılan saldırı herhangi bir grup tarafından üstlenilmezken, Taliban’ın, ABD ordusunun geçen yıl imzalanan anlaşmaya uygun olarak 1 Mayıs'a kadar asker çekmeyi bitirmeyerek ihlal ettiği konusunda uyardığı sırada geldi.

Taliban sözcüsü Muhammed Naim, AFP'ye verdiği demeçte, "[ABD askerlerinin 1 Mayıs’ta tamamen çekilmemesi] Prensip olarak mücahitlerimizin işgalci güçlere karşı uygun önlemleri almasının yolunu açıyor," dedi.

ABD'nin geri çekilme anlaşması imzalandığından beri Taliban doğrudan yabancı birliklere saldırmadı, kırsal kesimdeki hükümet güçlerine saldırılar düzenledi.

Afgan yetkililer, tüm yabancı birliklerin Afganistan'daki en büyük Amerikan üssü olan Bagram'a götürüldüğünü ve buradan kendi ülkelerine gideceklerini söyledi.

Çeviri: Engin Dinç

Etiketler: afganistan , Taliban , Afgan Hükümeti , ABD Afganistan'dan çekiliyor