Afgan tercümanlardan, ABD ordusuna 'Bizi geride bırakmayın' çağrısı

ABD ordusuyla sık sık ölümcül koşullarda tercüman olarak çalışan pek çok Afgan, Amerikan birlikleri ülkelerine döndükten sonra ülkedeki farklı gruplar tarafından hedef alınma korkusu yaşadıklarını dile getirerek, Washington'a kendilerini geride bırakmama çağrısı yaptı.

Afgan tercümanlardan, ABD ordusuna 'Bizi geride bırakmayın' çağrısı

Afgan tercümanlar, Washington'un resmi olarak askerlerini geri çekilmesinin arifesinde Kabil’in mahallesinde Cuma namazı sonrası toplandı.

2009-2013 yılları arasındaki operasyonlarda ABD güçleriyle birlikte çalışan Afgan tercüman Muhammed Şuayb Valizade, "İstediğimiz en önemli şey, Amerika Birleşik Devletleri'ne götürülmemiz. Bize söz verilmişti," dedi.

The New Arab'da yer alan habere göre 31 yaşındaki Valizade, 2011'de Gazni'de ABD güçleriyle birlikte operasyondayken bacağından vurulduğunu söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, bu ayın başlarında, ABD birliklerinin 11 Eylül saldırılarının 20. yıldönümünde Afganistan'dan tamamen ayrılacağını ve Amerika'nın en uzun savaşına son vereceğini duyurdu.

Kendilerine "unutulmuş savaş kahramanları" adını veren bazı tercümanlar, ABD ve NATO kuvvetleriyle olan sözleşmelerinin büyük kısmının aniden feshedildiğinden şikayet etti.

Binlerce Afgan tercüman, ABD ve diğer NATO ülkelerinden vize aldıktan sonra ülkeyi terk etti.

Ama bu izinler son yıllarda azalırken, bazı ABD'li yetkililer tercüman kılığına giren istenmeyen isimlerin bu şekilde gözden kaçabileceğini savunuyor.

Brown Üniversitesi tarafından bu ayın başlarında yayınlanan bir rapor, 2019'da Afganistan'dan yaklaşık 19 bin başvuru olduğunu söyledi. Bu sayı, 20 yıl süren çatışmalarda vize almış olanlardan daha yüksek bir rakam.

Raporda, "Programın başlangıçta öngörüldüğü gibi uygulanmaması, başvuranları Afganistan'da veya başka bir yerde mahsur bırakıyor ve suç çetelerinin saldırılarına karşı savunmasız bırakıyor," denildi.

Konuyla ilgili temasa geçilen ABD ordusu ve büyükelçiliği herhangi bir yorum yapmadı.

Cuma namazı sonrası toplanan tercümanlar, ülke çapında yaklaşık 3.000 kişinin yabancı güçlerle çalıştıkları için ülkedeki gruplardan korktuklarını söyledi.

Arkasında bazı tercümanlar "Başkan Biden, bize sırtınızı dönmeyin" yazılı bir pankart açtılar.

Başka bir posterde, bir grup ABD askeri helikoptere binerken yardım isteyen bir tercümana silah doğrultan bir adam görseline yer verildi.

Adını Jaffry olarak veren bir gösterici, "Lütfen bizi geride bırakmayın, unutulmuş kahramanlarınız. Savaşınızın başarısı, savaş alanındaki bu tercümanların varlığından kaynaklanıyor," dedi.

Çeviri: Engin Dinç