ABD'ye "çocuk göçleri"! Binlercesi sınırda yakalandı

ABD İç Güvenlik Bakanlığına bağlı Sınır ve Göç Politikası tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin Meksika sınırında temmuz ayında 19 binden fazla refakatsiz çocuk yakalandığını bildirildi.

  • 03.08.2021, 13:20:58
  • Güncelleme: 1 saniye önce
ABD'ye "çocuk göçleri"! Binlercesi sınırda yakalandı

 

ABD İç Güvenlik Bakanlığına bağlı Sınır ve Göç Politikası birimi üst düzey yetkililerinden David Shahoulian, şimdiye kadar ABD'nin Meksika sınırında bir ayda yakalanan refakatsiz çocuk sayısının geçen ay en az 19 bin ile en yüksek seviyeye ulaştığını açıkladı.

Sınırda yakalanan refakatsiz çocuk sayısı martta 18 bin 877 olarak kayıtlara geçmişti.

Rio Grande Vadisi, ailesiyle gelenlerdeki artışta "merkez üssü"

Ailesiyle sınırda yakalanan bireylerin sayısının temmuz ayında yaklaşık 80 bin olmasının beklendiğini söyleyen Shahoulian, bunun şimdiye kadar kaydedilen en yüksek ikinci rakam olduğuna dikkati çekti.

Shahoulian, ailesiyle gelen her 10 kişiden 7'sinin Meksika ile sınırdaki Texas eyaletinin Rio Grande Vadisi'nde ve Del Rio kentinde sınır devriyesine bağlı olan yerlerde tespit edildiği bilgisini paylaşarak, Rio Grande'ın artışın "merkez üssü" olduğunu belirtti.

Shahoulian, ailesiyle sınırda bulunan kişi sayısının, 30 Eylül'de sona erecek 2021 mali yılı süresince en yüksek rakama ulaşmasının beklendiğine işaret etti.

Gözaltı merkezlerinde tutulan kişi sayısının 1 Haziran itibarıyla 17 bin 778 olduğunu dile getiren Shahoulian, bunların 10 bin 2'sinin Rio Grande'da olduğunu söyledi.

Yaz aylarında hava sıcaklığının çok yüksek olduğu bölgede, normalde bu dönemde düşen geçiş sayılarının temmuzda yükselmesi dikkati çekti.

Ailesiyle sınırda yakalanan kişi sayısı mayısta 88 bin 857 ile şimdiye kadarki en yüksek rakama ulaşmıştı.

Joe Biden yönetimi sınırı geçmeye çalışan birçok göçmeni geri çevirirken, 18 yaşın altındaki kişileri bırakmayarak önce gözaltına alıyor, ardından da sınır bölgesindeki göçmenlik merkezlerine gönderiyor.

Meksika sınırındaki göçmen krizi

Orta Amerika'dan yola çıkan 7 binden fazla kişi Meksika toprakları üzerinden ABD sınırına ulaşmış fakat ABD sınır güvenlik güçlerince gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlar arasında binlerce çocuğun da olduğu, birçoğunun geri gönderilmek için kötü koşullar altında bekletildiği medyaya yansımıştı.

Trump ise göçmen konvoyundan hiç kimsenin mahkeme emri olmadan ülkeye alınmayacağını belirtmiş, bu süreçte ortaya çıkan insani kriz Demokrat siyasetçiler arasında tepkiye yol açmıştı.

Trump'tan göçmen duvarı

Trump'ın, ABD-Meksika sınırına 5,7 milyar dolar bütçe gerektiren bir duvar örülmesini istemesi ve Kongredeki Demokratların da buna izin vermemesi nedeniyle ABD federal hükümeti 22 Aralık 2018-25 Ocak 2019 tarihlerinde kapanmıştı.

Daha sonra Temsilciler Meclisi ve Senatodan geçen 3 haftalık harcamalar yasası Trump tarafından imzalanarak yürürlüğe girmiş ve Amerikan federal hükümetinin tarihinde gördüğü en uzun süreli kapanma dönemi sona ermişti.

Demokratların duvarın finanse edilmesi için gerekli bütçeyi çıkartmayacağını açıklamasının ardından Trump, "ulusal acil durum" ilan ederek Başkanlık kararıyla duvarı inşa ettireceğini duyurmuştu.

Trump, ABD'ye gelmek üzere Orta Amerika'dan yola çıkan büyük bir göçmen kervanına karşı 15 Şubat 2019'da "ulusal acil durum" ilan etmiş ve bölgeye 10 binlerce asker yığmıştı.

Joe Biden, Temsilciler Meclisi ve Senato'ya konuyla ilgili gönderdiği mektubunda, "5 Şubat 2019'da yapılan 'ABD'nin Güney Sınırlarına İlişkin Ulusal Acil Durum İlanı' başlıklı 9844 No'lu ulusal afet ilanını sonlandıran yeni bir ilan yayınladığımı bilginize sunarım." ifadesine yer verdi.

ABD Meksika arasında sınırın bir bölümünde yıllar önce Pasifik Okyanusu kıyılarından başlayıp 1100 kilometre boyunca devam eden metal ve betondan yapılmış çok yüksek olmayan duvarlar bulunuyor.

Ortadogu Haber / AA