ABD Suriye’nin kuzeydoğusundan çekilme kararı doğru muydu?

John Bolton: Trump’ın Suriye’nin kuzeydoğusundan çekilme kararı en çok Türkiye’ye fayda sağladı… Erdoğan'a istediğini verdi
 

  • 29.07.2021, 15:01:44
  • Güncelleme: 1 saniye önce
ABD Suriye’nin kuzeydoğusundan çekilme kararı doğru muydu?

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhuriyetçi yönetimi, Trump’ın Suriye’nin kuzeydoğusundaki Amerikan güçlerinin geri çekilmesi kararıyla selefi Barack Obama’nın Demokrat yönetiminin Irak'ta yaptığına benzer bir adım attı. 

ABD’nin eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton bu adımın, Rusya'ya bir zafer kazandırıp kazandırmadığıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“(ABD’nin geri çekilmesi) Türkiye'ye diğerlerinden daha fazla zafer kazandırdığını düşünüyorum. Bu yanlıştı. Çünkü (Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan'a istediğini verdi. Birinci Dünya Savaşı ve Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşü sonrası tarihe bakıldığında Türklerin uzun zamandır Suriye-Türkiye sınırındaki bölgenin Türkiye’nin egemenliğinde kalması gerektiğine inandıklarını görebiliriz.”

ABD'li yetkiliye göre daha da önemlisi güçleri geri çekme kararı, Suriye’nin kuzeydoğu bölgesini Ruslara ve İranlılara açık bıraktı. Bu da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed rejiminin güçlenmesine yardımcı oldu. 

ABD’nin eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, Suriye’nin kuzeydoğusundan geri çekilmenin, ABD’nin düşmanlarının bu bölgede başka türlü sahip olamayacakları bir avantaj elde etmelerine izin veren ‘aptalca ve hiçbir hedefi olmayan bir hata’ olduğunu vurguladı. ABD’li diplomat, Suriye'nin kuzeydoğusunun artık ABD ordusu ve müttefiki olan ülkelerin güçlerinin bulunduğu zamanki kadar istikrarlı olmadığını da sözlerine ekledi.

  • Kaynak: ŞA