ABD Suriye'deki bazı kişi ve kurumlara müeyyide tatbik edecek

Washington, Suriye'de Esad rejimine bağlı 8 cezaevi, 5 üst düzey güvenlik görevlisi ile silahlı bir grup ve iki liderini yaptırım listesine aldığını ilan etti. 

 

 

  • 28.07.2021, 19:57:42
  • Güncelleme: 1 saniye önce
ABD Suriye'deki bazı kişi ve kurumlara müeyyide tatbik edecek

ABD Hazine Bakanlığı bir açıklama yaparak Suriye'de Esed rejimine bağlı bazı kişi ve gruplara yaptırım uygulayacağını duyurdu. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Yabancı Varlıkları Koruma Ofisince (OFAC) Esed rejiminin istihbarat birimi tarafından yönetilen ve siyasi mahkumlar ile diğer tutuklulara yönelik insan hakları ihlallerinin yapıldığı Suriye'deki 8 hapishaneye yaptırım uygulanacağı belirtildi.

Bu hapishaneleri kontrol eden rejim birimlerinin 5 üst düzey güvenlik görevlisinin de yaptırım listesine eklendiği belirtilen açıklamada, Esed rejiminin Suriye halkına karşı amansız bir savaş yürüttüğü, reform ve değişim çağrısında bulunan yüz binlerce Suriyeliyi hapse attığı ve bunlardan en az 14 bininin işkenceyle öldürüldüğü aktarıldı.

Açıklamada, bugüne kadar 130 binden fazla kişinin kayıp ya da keyfi olarak gözaltında tutulduğunun bildirildiğine işaret edilerek, bunların büyük çoğunluğunun ya öldüğünün düşünüldüğü ya da aileleri veya yasal temsilcileri ile iletişim kurulmadan gözaltında tutulduğu ifade edildi.

Ayrıca OFAC'ın, Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren Ahrar al-Sharqiya isimli silahlı grubu da sivillere yönelik eylemleri nedeniyle yaptırım listesine aldığı belirtilen açıklamada, grubun 2 liderine de yaptırım uygulanacağı bildirildi.