ABD’nin S-300 baskısına Yunanistan’dan cevap: Hiçbir sıkıntı çıkarmıyor

ABD’nin Yunanistan’a ülkedeki S-300’leri devre dışı bırakması konusunda baskı yaptığı belirtildi. Yunanistan hükümeti ise bu talebe, "Sistemi devre dışı bırakmamız talep edilemez. S-300'ler hiçbir sıkıntı çıkarmıyor" diye cevap verdi.

ABD’nin S-300 baskısına Yunanistan’dan cevap: Hiçbir sıkıntı çıkarmıyor

Yunanistan'da yayın yapan Pentapostagma gazetesi; ABD'nin, Yunanistan'a S-300 hava savunma sistemleri konusunda baskı uyguladığını öne sürdü.

Yunan medyası ABD'ye kızgın: Şantaj yapıyorlar

"Yunanistan'a Amerikan şantajı" başlıklı habere göre, Rus yapımı hava savunma sistemlerinden rahatsızlık duyan ABD yönetimi, "Savunma sistemini derhal devre dışı bırakın" ikazında bulundu.

"S-300'ler hiçbir sıkıntı çıkarmıyor"

ABD ile yakın ilişkiler kurmak istediklerini vurgulayan Yunanistan yönetimi ise söz konusu talebe, "İkili ilişkileri genişletmek istiyoruz ama sistemi devre dışı bırakmamız talep edilemez. S-300'ler hiçbir sıkıntı çıkarmıyor." diyerek karşılık verdi.

ABD'nin iki farklı tutumu

Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi aldığı dönemde, Yunanistan'ın sahip olduğu S-300'lerin test atışı yapmasına sesini çıkarmayan ABD yönetiminin, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Joe Biden arasındaki görüşmenin ardından bu tavrı takınması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi'nde bir araya geldiği ABD Başkanı Biden'a, "Türkiye olarak S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin" demişti.

Erdoğan geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada ise, "Yunanistan'ın elinde S-300'ler var. Bırakın test etmeyi, kullanıyor. Buraya Amerika bir şey söylüyor mu" diyerek tepki göstermişti.

Etiketler: ABD , Yunanistan , S-300