Dünyada Güncel Korona Virüs Verileri

ABD’den Rusları kızdıracak ara formül: S-400 sistemini satın alabilecek

ABD, Türkiye ile arasındaki S-400 krizini aşmak için ara bir formül geliştirdi. Buna göre ABD Senatosu, Savunma Bütçesi yasa tasarına eklediği madde ile Türkiye’den S-400’leri satın alabilecek. Rusları kızdıracak bu formüle Türkiye’nin nasıl cevap vereceği ise merak konusu.

ABD’den Rusları kızdıracak ara formül: S-400 sistemini satın alabilecek

ABD Senatosu, 2021 Yılı Savunma Bütçesi Yetkilendirmesi için hazırlanan yasa tasarısına, S-400’ler ve Türkiye ile ilgili bir madde ekledi. 25 Haziran 2020 tarihli ABD Senato tasarısında yer alan bir ifadeye göre ABD, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterinde bulunan ve Rusya’dan alınan S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi’ni belirli şartlar karşılığında (HSFS) satın alabilecek.

Tasarıda Türkiye’nin ABD’ye, NATO entegre imkanı olmayan (Rusya veya Çin Halk Cumhuriyeti menşeli) sistem almayacağının garantisini verirse ABD’nin, Türkiye’ye teslim edilmiş olan S-400 sistemlerini satın alabileceği belirtildi.

2021 Yılı Savunma Bütçesi’ne şu maddeler eklendi;

“a) YETKİ – Bölüm b’ye tabi olarak, S-400 Füze Savunma Sistemi’nin satın alınması için gerekli olabilecek meblağların, Ordu’ya (ABD Ordusu) tahsis edilmesine izin verilir.

b) SERTİFİKA GEREKSİNİMİ – a bendindeki bir S-400 Hava Savunma Sistemi satın alma yetkisi; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından Savunma Bakanlığı’na ve Dışişleri Bakanlığı’na, ABD tarafından uyumsuz olarak kabul edilen askeri cihazların satın alım veya başka şekilde kullanılmayacağına dair verilecek bir sertifikaya tabidir.”

Türkiye kabul ederse CAATSA uygulanmayacak

Türkiye bu şartları kabul ederse F-35 teslimatının önündeki engel ve CAATSA yaptırımları da ortadan kalkacak. ABD, Türk Hava Kuvvetlerine ait F-35’lerin Türkiye’nin S-400 seçimi nedeni ile Türkiye’ye ulaşmasını engelliyor.

Türkiye S-400’leri 3. ülkelere satabilir

Bilindiği gibi Türkiye’nin ABD ile arasındaki anlaşmazlığı ortadan kaldırmak için bu sistemi daha önce üçüncü ülkelere satıp satmayacağı Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Dairesi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev sorulduğunda, “Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemlerini üçüncü ülkelere satma riskinin minimum seviyede olduğunu” söylemişti.

ABD’nin S-400’leri satın almasında durumunda ne olacağı belirsiz

Öte yandan ABD’nin S-400’leri Türkiye’den alması durumunda ülkesine taşıyıp taşımayacağı ya da kullanıp kullanmayacağıyla ilgili durum belirsizliğini koruyor.

S-400'ün teknik özellikleri neler?

Dünyadaki en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak nitelendirilen S-400, savaş uçakları, radar tespit ve kontrol uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyonel-taktik balistik füzeler, orta menzilli balistik füzeler, hipersonik hedefler ve diğer gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha etmek üzere tasarlandı.

S-400, çok uzun menzilli 40N6 model füzeyle 400 kilometre, uzun menzilli 48N6 model füzeyle 250 kilometre, orta menzilli 9M96E2 model füzeyle 120 kilometre ve kısa menzilli 9M96E model füzeyle de 40 kilometredeki hedefleri vurabiliyor.

Kısa, orta ve uzun menzillerde füzeleri aynı anda kullanabilen S-400, 600 kilometre uzaklıktaki hedefi algılama özelliğine sahip ve saniyede 4,8 kilometre hızla füze gönderilebiliyor. Sistem, hedefe 10 saniyeden daha az sürede tepki veriyor.

Etiketler: Türkiye , abd , rusya , S-400