ABD Afganistan'daki operasyon üssünü devretti! Taliban'dan Bagram askeri üssü açıklaması

Afganistan'dan çekilme sürecini tamamlamak üzere olan ABD, Bagram Hava Üssü'nü Afganlara devretti. Taliban hareketi yaptığı açıklamada, Tüm Afgan Müslüman ulusunu, yabancı işgalcilerin Bagram askeri üssünden çekilmesinden dolayı tebrik ederiz. Dünya ile karşılıklılık ilkesine dayalı dostane ve olumlu ilişkiler istiyoruz." dedi.

  • 02.07.2021, 09:46:22
  • Güncelleme: 1 saniye önce
ABD Afganistan'daki operasyon üssünü devretti! Taliban'dan Bagram askeri üssü açıklaması

Afganistan'dan çekilme sürecini tamamlamak üzere olan ABD birlikleri, yaklaşık 20 yıldır birçok askeri operasyon için harekat noktası olarak kullanılan Bagram Hava Üssü'nden ayrıldı.

Kamuoyuna bilgi verme yetkileri olmadığı için isimlerinin saklı kalması koşuluyla Associated Press'e konuşan iki ABD'li yetkili, üssün Afgan Ulusal Güvenlik ve Savunma Kuvvetleri'ne devredildiğini bildirdi.

Yaklaşık 20 yıldır Afganistan'da varlık gösteren ve çekilme sürecini tamamlamak üzere olan ABD birlikleri, Bagram Hava Üssü'nden bugün ayrıldı.

Bagram Hava Üssü, Afganistan'da NATO ve ABD öncülüğünde yürütülen askeri operasyonlar için önemli bir harekat noktasıydı.

Görev süreleri boyunca ABD başkanları George W. Bush, Barack Obama ve Donald Trump tarafından ziyaret edilen Bagram Hava Üssü, ABD'nin ülkedeki varlığı açısından sembolik bir öneme sahipti.

ABD yönetimi, 29 Şubat 2020'de Taliban ile anlaşmaya varmış ve 1 Mayıs 2021'de Afganistan'dan tamamen çekileceği konusunda mutabık kalmıştı.

Joe Biden yönetimi ise 1 Mayıs'tan başlamak üzere, 11 Eylül'e kadar Afganistan'dan tamamen çekilmiş olacaklarını açıklamıştı.

Taliban'dan Bagram açıklaması

Taliban'ın Doha ve Moskova görüşmeleri heyetinde bulunan, hareketin önde gelen isimlerinden Enes Hakkini NATO'nun üsten çekilmesiyle ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Tüm Afgan Müslüman ulusunu, yabancı işgalcilerin Bagram askeri üssünden çekilmesinden dolayı tebrik ederiz.  Hiçbir özgür insan ülkesinde yabancı asker istemez. Dünya ile karşılıklılık ilkesine dayalı dostane ve olumlu ilişkiler istiyoruz." dedi.

Hakkani, "Yabancı birliklerin geri çekilmesi, Doha Anlaşması'nın uygulanmasında övgüye değer bir adımdır. Hareket, sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesine yönelik boşluğu dolduruyor." ifadelerini kullandı.

Afganistan'da 2014'te yakalanan Hakkani Harektenin Lideri Celaleddin Hakkani'nin oğlu Enes Hakkani Kabil'deki Amerikan Üniversitesi bünyesinde çalışan 2 akademisyen karşılığında 2019 yılında serbest bırakılmıştı.

Doha anlaşması

ABD, 29 Şubat 2020'da Taliban ile Doha'da barış anlaşması imzaladı.

Afganistan'da asker bulunduran müttefiklerine danışmadan hareket eden ABD, Taliban'a tüm yabancı güçlerin 1 Mayıs 2021'e kadar çekileceği sözünü verdi.

Taliban yabancı güçlere saldırmamayı taahhüt etmesine karşın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemler anlaşma dışında kaldı. Taliban ve Afgan yönetimi karşılıklı olarak binlerce kişiyi serbest bıraktı.

Afgan tarafları nihai anlaşmanın müzakeresi için ocak ayında usul ve yöntemde anlaştı. Ancak 22 Şubat'ta başlayan müzakerelerde içerik kısmına geçilemedi.

Kabil yönetimi, Taliban'dan öncelikle kapsamlı ateşkes uygulamasını istiyor ve geçiş hükümeti talebini reddediyor.

Taliban, terör örgütleri listelerinden çıkabilmek için ABD'nin taahhüdünü yerine getirmesini de istiyor. ABD son olarak 8 Mart'ta, 90 gün zarfında şiddetin azaltılması ve taraflar arasında geçiş hükümeti kurulması önerisinde bulundu. Yabancı güçlerin çekilmesi için takvim vermedi. Afgan tarafları ile ABD'nin teklifiyle görüşmelerin nisan ayında Türkiye'de devam etmesi kararlaştırıldı ancak görüşmeler vaadlerin yerine getirilmemesi üzerine yapılmadı.

Taliban'a yönelik yaptırımlar kaldırılacak

Afganistan içindeki siyasi diyalog görüşmelerinin başlamasıyla ABD’nin bazı Taliban liderlerine uyguladıkları yaptırımlar ve bu liderlerin başlarına koydukları ödülleri 27 Ağustos 2020'ye kadar kaldırma konusunu ele alacağı vurgulanan anlaşmada ABD yönetimi, Taliban liderlerinden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) yaptırımları uygulanan isimlerin 29 Mayıs 2020'ye kadar yaptırım listesinden çıkarılması için diplomatik girişimlerde bulunacağı teminatını verdi.

Anlaşmada ABD ve müttefiklerinin Afganistan’ın siyasi bağımsızlığı veya toprak bütünlüğüne ilişkin herhangi bir zor kullanma veya güç kullanma tehdidinden kaçınacağı ifade edildi. 

Taliban'ın, El-Kaide’nin de aralarında olduğu ABD’ye tehdit oluşturacak hiçbir şahıs, unsur veya yapının Afganistan’da bulunmasına izin vermeyeceği belirtilen anlaşmada, bu gruplarla iş birliği yapmayacağına da dikkati çekildi.
 

Türkiye'nin Kabil Havalimanı önerisi

Türkiye mayıs ayındaki bir NATO toplantısında müttefiklerine çekilme sonrası Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenliğini sağlama önerisi getirdi. Ancak Brüksel'de hafta başında düzenlenen NATO Zirvesi'nde Kabil Havalimanı'nın hangi ülke tarafından işletileceği konusunda bir karar verilmedi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bu konuda çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Türkiye elbette burada kilit bir rol oynayacaktır" açıklaması" yaptı.

Taliban ise Türkiye'nin Kabil Havalimanı'nı işletmesine sıcak bakmıyor. Geçen hafta Reuters'e açıklama yapan Taliban Sözcüsü, 2020 yılında ABD ile imzalanan anlaşma uyarınca Türkiye'nin Afganistan'daki birliklerini ülkeden çıkarması gerektiğini söyledi. 

Ortadoğuhaber.com

  • Kaynak: AA