AB, basın özgürlüğü için yeni yasa hazırlayacak

Avrupa Komisyonu üyesi Vera Jourova Avrupa'da basına ve çalışanlarına daha fazla koruma sağlamak amacıyla bir yasa tasarısı hazırladıklarını bildirdi.

AB, basın özgürlüğü için yeni yasa hazırlayacak

Avrupa Komisyonu Değerler ve Şeffaflık Bakan Yardımcısı Jourova, Avrupa Birliği'nin (AB) basının özel görevini demokrasinin temellerinden biri olarak kabul etmesi gerektiğini ve bir basın özgürlüğü yasası hazırlaması gerektiğini vurguladı.

Jourova yakın zamanda öldürülen üç Avrupalı gazeteciye Malta'da öldürülen Daphne Caruana Galizia, Slovakya'da hayatına kastedilen Jan Kuciak ve geçtiğimiz ay Yunanistan'da evinin yakınlarında kurşunlanarak yaşamını yitiren Giorgos Karaivaz'a atıfta bulundu.

Fiziksel ve internette gazetecilere yönelik tacizlerin ve yalnızca basın çalışanlarını susturmak amacıyla güçlü ekonomik aktörler tarafından açılan temelsiz hukuk davalarının giderek arttığını belirten Jourova durumun her geçen gün daha kötüye gittiğine dikkat çekti.

"Eğer bana 'Avrupa demokrasinin temellerinden biri olan basını korumak için hazırlıklı mı' diye sorarsanız yanıtım 'hayır' olur" diyen Jourova AB yasalarının ve hukukunun buna hazırlıklı olması için gerekli adımın atılması zamanının geldiğini savundu.

Rusya'nın yaptırım listesinde yeralan 8 siyasi isimden biri olan Jourová basına daha fazla koruma sağlamak ve Avrupa'da basın çalışanlarının istenmeyen ve arzulanmayan baskılardan uzak şekilde işlerini yapabilmelerini güvence altına almak amacıyla bir yasa tasarısı hazırladıklarını belirtti.

Ancak bahse konu yasa tasarısının yılın ikinci yarısında Slovenya'nın AB dönem başkanı olduğu döneme denk gelmesi tepki uyandırdı. Zira Slovenya Başbakanı Janez Jansa basın kuruluşlarna yönelik saldırılarda bulunmak ve Twitter hesabını kullanarak gazetecileri seçerek eleştirmekle suçlanıyor.

Etiketler: Avrupa Birliği , avrupa , basın özgürlüğü