Taliban doğuş yeri Kandahar'a girdi! Kilit noktaları aldı

Afganistan'ın kuzeyinde Taliban'ın hızlı ilerlemesi devam ediyor. Taliban hareketinin doğuş yeri olan Kandahar'a girdikleri iddia edildi. Taliban yaptığı açıklamada Afganistan'daki 400'den fazla şehrin 3'te 1'inde kontrolü eline geçirdiğini açıklarken son olarak İran sınırı üzerinde hakimiyet sağladı.

Taliban doğuş yeri Kandahar'a girdi! Kilit noktaları aldı

Yerel kaynaklardan yapılan açıklamaya göre Taliban hareketi doğuş yerleri olan ve 1994'teki ilk başkentleri Kandahar'a girmeye başladıkları, bölgede şiddetli çatışmaların olduğu iddia edildi.

Afganistan işgali 20 yılın ardından sona eriyor: ABD ne kaybetti, ne kazandı

Taliban , İran sınırında stratejik açıdan kilit öneme sahip İslam Kala şehrinde kontrolü ele geçirdiğini duyurdu.

Taliban üyeleri son paylaştıkları sosyal medya mesajında ülkenin yüzde 85'inin kontolünü de aldıklarını öne sürdü.

Afganistan İçişleri Bakanı Tarık Arian yaptığı açıklamada İran sınırındaki İslam Kala'nın Taliban'a geçtiğini doğrularken, güvenlik güçlerinin bölgede konuşlandığını şehri geri alma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mucahit merkeze 120 kilometre uzaklıkta bulunan İslam Kale Sınır Kapısı geçişlerinin de artık örgüt yönetiminde yapıldığını açıkladı. 

Taliban, Badahşan, Tahar, Gazni, Herat ve Vardak gibi önemli şehirlere de şiddetli saldırılarla baskısını artırdı.

 

 

Taliban Afganistan'ın kuzeyinde ilerlemeye devam ediyor

Afganistan'ın kuzeyinde Taliban'ın hızlı ilerlemesi devam etti. 20'den fazla yeni ilçenin kontrolünü sağladığı belirtildi. 

The Guardian'ın aktardığına göre 300'den fazla Afgan güvenlik gücü mensubu militanlardan kaçmak için sınırı geçti ve Tacikistan'a kaçtı. Badahşan ve Takhar bölgelerinin artık çoğunlukla Taliban'ın kontrolünde olduğu ifade edildi.

Cuma günü ABD, yıllardır yürüttüğü savaşın kalbinde yer alan Bagram Hava Üssü'nden çekilmişti. Stratejik hava üssünün Afgan güçlerine devredilmesi, ABD'nin çekilmesini tamamlamayı yaklaşması olarak yorumlanmıştı.

Taliban artık Afganistan'ın 400 bölgesinden yaklaşık üçte birini kontrol ediyor. Henüz hiçbir bölge başkentini ele geçirmeseler de, Gazni'den Maimana'ya birçoğunun çevresini sardılar. 

Badakhshan'da bir konsey üyesi Taliban'ın başarısını Afgan askerlerin sayılarının daha az olduğu için demoralize olmasına ve temel ihtiyaç maddelerine ulaşamamalarına bağladı.

 

Ortadoğuhaber.com

Etiketler: Afganistan , ortadogu , orta doğu , Kandahar