1 milyon dolarlık maaşa rağmen Prens Selman'ın NEOM projesinde istifalar artıyor

Suudi Arabistan'da ana hatları Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın fütüristik vizyonu ile belirlenen milyarlarca dolarlık mega şehir projesi NEOM, çalışanlar tarafından gerçekleştirilmek için çabalanırken bir istifa dalgasıyla sarsıldı.

1 milyon dolarlık maaşa rağmen Prens Selman'ın NEOM projesinde istifalar artıyor

Projenin geliştirilmesinde yer alan kişiler The Wall Street Journal'a (WSJ), düzinelerce çalışanın NEOM şehir-devlet projesinden ayrıldığını söyledi.

The New Arab’da yer verilen habere göre bazı kıdemli çalışanlar, yılda 1 milyon dolara varan maaşları bırakarak ayrıldı.

Kaynaklar WSJ'ye, veliaht prensin ‘mega şehir planları’nın geniş ve hırslı doğasının istifalarda kilit bir faktör olduğunu söyledi.

Ekonomisini çeşitlendirmek ve yabancı yatırımı çekerek Krallığı petrole olan bağımlılığından kurtarmayı amaçlayan NEOM, Suudi Arabistan'ın iddialı girişimi Vizyon 2030'un bir parçası.

Planlar arasında, yüksek hızlı bir trenle birbirine bağlanacak, arabasız 170 kilometre uzunluğunda doğrusal bir şehir olan The Line ve mühendislerin bir dağın yamacında 30 kat yüksekliğinde bir delik açmasını gerektiren The Vault var.

Çalışanlar ayrıca veliaht prensin futbol sahalarından daha büyük 10 saray inşa etme planlarını da sorguladı. Sarayların her biri 400 milyon dolardan fazlaya mal olacaktı.

WSJ'ye göre, en son plan 88 kilometre genişliğe sahip 487 metrelik bir gökdelen.

WSJ'ye konuşan kaynaklar Veliaht Prens Selman’ın, Aralık ayındaki bir yönetim kurulu toplantısında karbonsuz mega şehir planlarının fazla iddialı olduğu yönündeki endişelerini bir kenara bıraktığını söyledi.

Suudi Arabistan'ın fiili lideri olarak kabul edilen prens, "Kendi piramitlerimi inşa etmek istiyorum" dedi.

Proje hakkında bilgisi olan insanlar, Bin Selman'ın yabancı yatırımı çekmek için The Line gibi büyük fikirleri kullanmaya çalışırken, NEOM'a uluslararası ilgiyi çekme konusunda sınırlı bir başarı elde ettiğini belirtiyor.

Ancak proje en az bir büyük yatırımcıya cazip geldi.

WSJ'ye göre, ABD merkezli kimya şirketi Air Products & Chemicals Inc., dünyanın en büyük yeşil hidrojen üretim tesisini inşa etmek için 5 milyar dolarlık bir projede bir Suudi firması ile ortaklık kurdu.

Eski ve mevcut çalışanlar, Riyad'ın mega-şehrin krallığın ‘muhafazakar İslam’ yorumuna bağlı olmayacağı sözlerini yerine getireceğinden şüpheleniyor.

Suudi yetkililer daha önce, NEOM'a gelen yabancı ziyaretçilerin alkol alabileceklerini ve kadın ve erkeklerin serbestçe birlikte gezebileceklerini belirtmişlerdi.

İstifa dalgasında 'küçümseyici ve aşağılayıcı' yönetim tarzının etkisi 

İstifa dalgası, projenin genel müdürü Nazmi el-Nasr'ın yönetim tarzıyla da bağlantılı.

Eskiden ABD'nin en büyük kayak merkezlerinden birine başkanlık eden ve NEOM'da bir dağ tesisinin geliştirilmesinden sorumlu olan Andrew Wirth, Nasr'ın yönetim tarzını "küçümseyici" ve "aşağılayıcı" olarak nitelendirdi.

Wirth, Ağustos ayında projeden istifa etti.

Başka bir eski çalışan, NEOM'daki çalışma ortamını bir "kült" ile karşılaştırdı.

Mega şehrin gıda endüstrisini geliştiren bir birimde çalışan Aimee Boswell, "Ayrıldığımda, neredeyse bir tür tarikattan çıktığımı hissettim" dedi.

Diğer büyük istifalar arasında NEOM Körfezi tatil beldesine başkanlık eden yönetici, iki bilgi teknolojisi şefi, iki pazarlama birimi başkanı, iki iletişim birimi başkanı ve projenin yatırım, hukuk ve turizm ekiplerinin kıdemli üyeleri yer alıyor.

Proje daha önce Suudi Arabistan'ın kuzeybatısındaki binlerce insanı zorla yerinden edilmesi nedeniyle sert eleştiriler almıştı.

Aşiretlere mensup bir aktivist olan Abdulrahman el-Huveyti, geçen yıl Nisan ayında evinden tahliye edilmesine direndiği sırada güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştü.

Çeviri: Engin Dinç