Yunan polisi 16 yaşındaki çocuğu öldürdü

16 yaşındaki çocuğun geçen hafta Selanik'te polis tarafından vurulması, Atina ve Yunanistan'ın diğer bölgelerinde günlerce süren protestolara yol açtı. 
  • 13.12.2022, 15:18:25
  • Güncelleme: 3 ay önce
Yunan polisi 16 yaşındaki çocuğu öldürdü

Yunanistan'da 16 yaşındaki Roman çocuk, ödenmediği iddia edilen bir benzin istasyonu faturası nedeniyle polis tarafından kovalamaca sırasında başından vurulmuştu. Roman topluluğu üyeleri ve tedavi edildiği hastaneden gelen bilgiye göre, çocuk hayatını kaybetti.  

16 yaşındaki çocuk, 5 Aralık günü erken saatlerde motosikletli bir polis memuru tarafından vurulduktan sonra Selanik kentinde bir haftadan uzun süre hastanede tedavi görmüştü.

Yunanistan'ın en büyük ikinci şehri Selanik'teki Roman topluluğundan akrabalar ve diğer protestocular adliye önünde protesto yaparken bir kadın elinde yaralı 16 yaşındaki bir gencin fotoğrafını tutarken tepki gösteriyor.

Bir benzin istasyonunda kamyonetini doldurup 20 avroluk (21 $) faturayı ödemeden oradan ayrıldığı iddia edilen çocuk polis tarafından takip edilmiş, ardından çocuğun motosikletli polisin üzerine aracı sürdüğü söylenmiş ardından başka bir polis memuru tarafından ateş açılarak vurulmuştu.

Olay sonrası Roman vatandaşları Yunan polisinin etnik ayrımcılık yaptığını savunmuş ve ardından da olaylar protesto gösterileri patlak vermişti. 

Yunan polisi üzerinde yargı yetkisine sahip Vatandaşları Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, attığı bir twitte olaydan üzüntü duyduğunu ancak olayın yargıda olduğunu ve buna herkesin saygı göstermesi gerektiğini savundu.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber